Як зміцнити імунітет?

імунітет

імунітетЯкщо людина починає часто чхати, кашляти або звалюється на тиждень-два з грипом, ми говоримо, що його імунітет ослаблений. Сучасний ритм життя і постійні стреси раз у раз вибивають нас з колії. І ось уже ми тягнемося до телефону, щоб подзвонити начальнику і повідомити, що на роботу ми не прийдемо. Уже давно став медичною аксіомою той факт, що в основі будь-якого захворювання лежить порушення імунітету. Спробуємо розібратися, що ж таке цей імунітет і як його можна укріпити.

Якщо ми назвемо імунітет охоронцем організму, то ми, по-перше, анітрохи не помилимося, а, по-друге, тим самим пояснимо основні його функції. На генетичному рівні система імунітету стежить за тим, щоб нічого стороннього і чужого не пробрався в наш організм. Антиген, з яким покликаний боротися імунітет, являє собою речовину з чужорідною генетичною інформацією. Це може бути токсин, вірус або бактерія, а також ракова клітина, яка утворилася в самому організмі.

Основне завдання системи – знайти антиген і знищити його. Її основною зброєю є білки-імуноглобуліни, антитіла, а також особливі клітини-кілери. Варто зазначити, що від кожного окремого випадку «вторгнення непрошеного гостя» залежить те, які клітини-кілери або антитіла будуть кинуті на боротьбу з ним.

До того ж імунна система сама в силах виробити речовини, які зможуть протистояти таким вірусам, як грип, кір, вітряна віспа або краснуха. Одним з таких речовин є інтерферон, який являє собою білок. Цей білок виробляється, як тільки температура тіла починає підвищуватися. Якщо імунна система людини досить сильна, то для боротьби з тим же вірусом грипу їй може вистачити якихось три-чотири дні, щоб ні сліду не залишити від кашлю, нежиті, а також головного болю.

Коли у нас є такий сильний охоронець, начебто можна про хвороби навіть і не думати, проте часті застуди, загострення хронічних захворювань, швидка стомлюваність – все це може служити ознакою того, що імунітет ослаб, а значить, йому не під силу не тільки знешкодити , а й знайти шкідників. Тим не менш, коли імунна система починає занадто бурхливо реагувати, вона може атакувати власний організм наче ворога, що може викликати різні алергії.
Якщо Ви ставите питанням «Що послаблює мою імунну систему?», То відповідь на нього Ви зможете знайти тільки в собі самому, адже основна причина – неправильний спосіб життя.

Імунна система тих, хто курить, випиває, регулярно недосипає, а також відчуває постійний стрес, рано чи пізно дає збій, а значить, неминуче в організм проберуться шкідливі бактерії і віруси.

До слова, невелика кількість патогенних мікробів може піти на користь, тому що вони дозволять імунній системі потренуватися. Це щось на зразок вакцинації. А тому якщо Ви дбаєте про здоров’я Вашої дитини, не варто якомога частіше стерилізувати все те, з чим він стикається, а також кожного разу як вона чхне, давати антибіотики і негайно збивати навіть невелику температуру парацетамолом. В іншому випадку Ваш малюк не буде вилазити з простуд і постійно піддаватися алергії, а телефоном, на який Ви будете найчастіше дзвонити стане номер лікаря-педіатра.

Також наш організм нерідко страждає через негативного впливу навколишнього середовища. Не багато хто з нас п’ють ідеально чисту воду, їдять їжу без будь-яких хімікатів і дихають найчистішим повітрям. А між тим, робота імунної системи нерідко порушується через електромагнітного випромінювання, забрудненої атмосфери великого міста і постійної шумового навантаження.

Щоб імунна система добре працювала її клітинам необхідні білки, мінеральні речовини, а також, безумовно, вітаміни, такі як А, С, Е і групи В.

М’ясо, риба і бобові дозволять Вам забезпечити організм повноцінним білком. Кожен день необхідно вживати в їжу рибу або м’ясо. Горох, сочевицю або квасоля досить є один-два рази на тиждень.

Бета-каротин, який перетворюється на вітамін А в організмі, Ви знайдете в рослинній їжі, яка має червоний або жовтий окрас, наприклад, в моркві, гарбузі, червоному перці. Багаті вітаміном А, так би мовити, в готовому вигляді яйця, печінка і вершкове масло. До слова, цей вітамін може накопичуватися в організмі, а тому подумайте перш ніж дозволите який небудь з цих продуктів в свій щоденний раціон. Запам’ятайте, що один раз на тиждень вжити в їжу ту ж печінка буде цілком достатньо. Каротини разом з вітаміном А захищають в деякій мірі наш організм від ракових захворювань, а також збільшують силу імунної реакції в разі вторгнення антигену.
У яких продуктах шукати вітамін С, знає, мабуть, кожен. Цитрусові, обліпиха, шипшина, чорна смородина, кисла капуста, петрушка – все це здатне збагатити наш організм цим вітаміном. Достатнє надходження вітаміну С з їжею гарантовано забезпечує вироблення повноцінних імунних клітин.

Насіння, гречка, хліб з борошна грубого помолу, горіхи, бобові й пророщені злаки містять в собі вітаміни групи В. У горіхах, пророщених злаках і насінні також можна знайти вітамін Е, який є антиоксидантом, який захищає клітини нашого організму від ушкодження. Багаті вітаміном Е також нерафінована рослинна і вершкове масла і печінка.
Роботі імунітету добре допомагають кисломолочні продукти, тому в нашому раціоні щодня повинні бути всілякі кефіри і йогурти.

Щоб зміцнити свій імунітет ведіть активний спосіб життя: бігайте, плавайте, регулярно займайтеся гімнастикою і здійснюйте піші прогулянки на далекі відстані. При цьому не забувайте і про відпочинок. Ви повинні навчитися розслаблятися. Увечері, прийшовши з роботи, не кидайтеся відразу за домашні справи, а приляжте і подумайте про щось приємне. Неголосна музика може допомогти Вам налаштуватися на потрібну хвилю. Такий невеликий відпочинок після трудового дня допоможе зняти втому і не дасть стресу перемогти Ваш імунітет.

Не забувайте і про користь лазні і сауни. Чергування низьких і високих температур дозволяють потренувати імунну систему. До того ж люди, які регулярно відвідують лазню, набагато рідше страждають нежиттю, бронхітами та іншими захворюваннями, якщо страждають ними взагалі. Доречі на сайті http://banisauni.com.ua/ зможете знайти всі сауни Києва в одному каталозі.

Якщо Ви не можете з якихось причин стати завсідником лазні, тоді Вам підійде простий контрастний душ. Після нього необхідно енергійно розтерти тіло грубим рушником. Зміцнити імунітет Вам також допоможуть такі природні засоби, як часник, звіробій, женьшень, оман, кульбаба, лакричник, кульбаба. Пам’ятайте також, що оптимістичні люди хворіють набагато рідше песимістів, тому всіма зусиллями зберігайте світле ставлення до свого життя, і тоді хвороби будуть обходити Вас стороною.