Журналіст – небезпечна професія

Бути журналістом нині небезпечно.  Хоча його професійна діяльність перебуває під державною охороною і за її перешкоджання передбачена не лише дисциплінарна, цивільно-правова, адміністративна відповідальність, а й кримінальна, напади на журналістів не припиняються.   Згідно Закону України «Про інформацію»  забороняється  перешкоджати професійній діяльності журналіста, замовчувати суспільно необхідну   інформації,   накладати  заборону   на висвітлення  окремих  тем,  показ  окремих  осіб   або   поширення інформації   про   них,   забороняти критикувати  суб’єкти  владних повноважень,  крім випадків,  встановлених законом,  договором між засновником   (власником)   і   трудовим  колективом,  редакційним статутом. Права журналістів регулюються й іншими  законодавчими актами: Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу)», Законом України «Про інформаційні агентства», Законом України «Про телебачення і радіомовлення», Законом України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів». Згідно Конвенції про захист  прав і основних свобод  людини ратифікованою Верховною Радою України 1997 року, державні органи не мають права чинити заборони журналісту на отримання і розповсюдження інформації, якщо тільки ця інформація  не  для  захисту інтересів національної безпеки, територіальної цілісності, громадського спокою.

За  ст. 171 Кримінального кодексу України  перешкоджання законній професійній діяльності журналістів карається штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до  6  місяців,  або ж  обмеженням волі – до 3 років. Але чи приводяться ці міри покарання вдію? Так, в травні 2012 року відбулася акція протесту журналістів на підтримку свого колеги, котрий за виконання своїх обов’язків отримав залізним прутом по голові від чоловіка дуже схожого на директора  київського парку “Перемога”.  Працівники міліції, котрі були свідками побиття проігнорували цей факт, відмовившись скласти протокол і затримати агресора.

Ще один цікавий випадок заборони діяльності журналістів стався в Українському домі.  На прес-конференції з нагоди відкриття провокаційної виставки «Волинська різня – польські і єврейські жертви ОУН-УПА», правоохоронці вивели з приміщення та взяли під варту двох журналістів.

Так, нагріли боки багатьом журналістам, але кримінальні справи не порушуються. Скарги  залишаються без уваги, а реакція представників МВС дивує, журналістам дали пораду не опинятися в певному місці в певний час, задля уникнення проблем з міліцією.

Таким чином, закон є, але  не зважаючи на нього, права журналістів обмежують. Журналісти вирішили не дарувати свого і самотужки відстоювати свої права. Так, нещодавно створено Комітету захисту українських журналістів до якого вже увійшли журналісти з Прикарпаття, Львівщини та Києва. Наразі представники ініціативної групи зі створення Комітету готують відповідні документи для реєстрації організації, та закликають своїх колег долучатися.