Врятуйте людей від деградації

папір

папірДеревна целюлоза є основною сировиною для виробництва паперу. Целюлозу одержують із твердих і м’яких лісових порід: їли, сосни, евкаліпта, тополі, берези, каштана та інших дерев.

Папір більш високої якості роблять із целюлози, отриманої хімічним способом: дерев’яний брус ріжеться на малі тріски, які занурюються в хімічний розчин і нагріваються під тиском. З такої деревної маси виготовляють папір для книг, брошур і модних журналів, а також міцні обгорткові матеріали.

До оброблюваної паперової маси може бути додана макулатура, але лише після видалення чорнила. На цьому етапі виробництва оброблювана маса, що складається з деревних волокон і води, називається паперовим сировиною.

Потім на спеціальній переробній машині змінюються форма і структура паперових волокон.

Клеї – це речовини, присутність яких в папері відштовхує вологу. Для проклеювання паперу найчастіше використовуються смоли. Завдяки їм, написане на папері приготовленими на водній основі чорнилом, не розтікається і легко розпізнається людським оком.

Пізніше паперова стрічка, що досягла достатньої міцності, щоб переміщатися сама по собі, обігне кілька підігрітих пором металевих барабанів, які випарять зі стрічки майже всю вологу. Після сушіння папір пройде через кілька розташованих в ряд і бездоганно відшліфованих залізних циліндрів, званих каландрами, які розгладять її поверхню. Після цього папір мотають на бобіни, які можуть розрізатися на більш дрібні котушки. Потім папір ріжеться на листи і покривається глянцем для зовнішнього вигляду.

Ось так створюється папір, яким ми користуємося. Саме з такого паперу створюються книжки. Проблема в том, що деякі книжки не варті того, щоб для них знищувалися дерева, але про це трошки пізніше.

Пам’ятаєте, колись люди вирішили, що попід дорогою треба насаджувати дерева, тому що завдяки їм не так забруднюється навколишнє середовище. Це ж тільки наші (українці, росіяни) вирішили, що тополі (які квітнуть зараз вже два рази на рік – у травні та липні) якнайкраще для цього підходять. Вони не врахували одного – є тополі, які не квітнуть і не викликають у людей алергічних реакцій…

Через кілька років, а саме через двадцять років незалежності, було вирішено «прибрати» тополі, тому що від них забагато пуху (це ж треба!) і вони можуть розірвати електричні дроти. Залишається сподіватися, що деревина пішла все ж таки на папір…

Але повернемося до книжок, заради яких не варто чіпати дерева. Топ-два творіння під кодовою назвою «видавництва, за що ви так ненавидите папір?».

«Приключения Какашки». Це реальна назва реальною книги, яка коштує приблизно 30 гривень і яку можна замовити в Інтернет магазинах. У ній розповідається про казашку, яка «з’явилася на світ», довго шукала (32 сторінки), для чого ж вона з’явилася, а наприкінці знайшла собі будинок – телевізор. 32 сторінки офсетного паперу з мінімумом тексту і чималим тиражем. Тверда обкладинка…

Варто знати: на 1 кг паперу йде 3,5 м3 деревини. За деякими даними, 17 дерев на тонну паперу, за іншими – 8 дерев на тонну.

«Тык-дык». 160 сторінок глянцевого паперу. 160 сторінок самого «тик-дик». Тобто реально – іншого тексту там не має. На початку тільки є уточнення, що «Іван-царевич» сів на коня і поскакав. Тираж: 2000 екземплярів. Вага одного екземпляру: 215 грамів. Нескладна математика. Можна порахувати, скільки дерев було знищено, щоб світ побачив цю книгу.

Коли наступного разу будете знімати гроші на банкоматі або сплачувати за послуги на терміналі, пам’ятайте, що є такі книжки. Якщо вам не потрібен чек, краще його не беріть. Почніть з себе.