Чи є на цій планеті десь водичка чистенька?

Майже половина використаної води на нашій планеті йде в нікуди. Одна частина цієї води просочується через всілякі пробоїни, а інша просто випаровується. І це при тому, що чиста питна вода є цінним і дорогим благом для всього людства.

Питної води залишилося в обріз. Незважаючи на зовнішній достаток води, не всі люди на Землі мають однаковий доступ до життєво важливих ресурсів людства. У той час як кілька країн світу розпоряджаються 60 відсотками всіх запасів питної води, жителі Азії, де живе більше половини населення нашої планети, змушені обходитися лише тільки 30 відсотками. Більше 1,1 мільярда людей не мають виходу до ресурсів чистої води, а 2,4 мільярда використовують воду сумнівної якості.

На планеті вже сформувався так званий «безводний трикутник», який простягається від Тунісу до Пакистану і Судану. У цьому регіоні брак води є структурною проблемою. Включаючи всі аграрні витрати, на одну людину в рік виходить менше 1000 літрів питної води. Через це доводиться говорити про її хронічну нестачу.

Ще однією важливою проблемою є якість води. Існує одна закономірність – чим більше ми використовуємо води, тим більше виникає її в відпрацьованному , стічному виді. У розвинених країнах до 90 відсотків забрудненої рідини і до 70 відсотків промислових відходів нез’ясовно для всіх потрапляють в різні водотоки і водойми.

Чим більше людей, тим менше води

Як наслідок усього цього, від хвороб, безпосередньо пов’язаних з якістю води, щорічно помирає понад 5.000.000 людей. За прогнозами вчених у найближчі 15 років населення Землі збільшиться до 8,5 мільярдів чоловік, а це як мінімум на третину зменшить кількість води на душу населення. Згідно з оцінками ООН, при збереженні сьогоднішніх темпів споживання води через 20 років 1.800.000.000 людей опиняться в ситуації абсолютної нестачі цілющої рідини. А от іншим 5 мільярдам населення доведеться значно скоротити свої витрати на дорогу вологу.

Крім того, ця ситуація з роками тільки посилюється через тенденцію переїзду людей з сіл до великих міст. Вже підраховано, що в 2020 році в світі буде 33 міста, де населення буде перевищувати 8.000.000 чоловік. При цьому 27 з цих мегаполісів будуть знаходитися в проблемних, південних країнах. А це, в свою чергу, збільшить витрати води на індустріальні потреби на 40 відсотків.

Заможні люди збільшують витрату води

Чим вище життєвий стандарт, тим люди більше марнотратні, вони використовують вбудовані фільтри, що збільшують витрати води, мають індивідуальні басейни і т.п. Тому ні про яку турботу про навколишнє середовище, з їхнього боку, не може бути й мови. А в цей час бідне населення Землі, через постійне підвищення цін на воду, змушене постійно економити.

Встановлено, що середньостатистичний європеєць сьогодні споживає в 6 разів більше питної води, ніж його діди і прадіди, а саме від 100 до 200 літрів в день. Показники ж споживання води в США і Австралії і зовсім можуть шокувати – від 400 до 1000 літрів в день. А в той же час населення деяких країн, що розвиваються змушене обходитися лише кількома літрами.

45 відсотків води йде в нікуди

Тільки 55 відсотків прийнятої людиною води використовується дійсно за призначенням. Решта 45 відсотків пропадають або через негерметичні труби, або через просочування або випаровування на зрошувальних установках. Адже саме аграрний сектор і споживає найбільшу кількість води – 70 відсотків. Для того щоб прогодувати населення планети, в терміновому порядку потрібно підвищувати продуктивність використання води та покращувати систему зрошення. Завдяки цим заходам можна врятувати, як мінімум, 17 відсотків живої води.

Найрозумніше – ефективне використання

Чисто технічний спосіб отримання Н2O, як приклад – опріснення морської води, сам по собі метод дуже дорогий і енергоємний. Є більш прості прийоми для поліпшення ситуації. По-перше, всім нам треба дбати про ефективне використання води. По-друге, на державному рівні потрібно поліпшити інфраструктуру і керування різних систем зрошення і трубопроводу. Ну, і нарешті, потрібно просто берегти існуючі запаси і боротися із забрудненням води.