Вікна, двері та інше

вікна

На початку 90-х років минулого століття в нашій країні почалося стрімке збільшення застосування склопластиковых вікон і дверей при будівництві нових будинків. Не залишилися осторонь і старі будівлі, побудовані в різні часи нашої історії. Епопея по заміні старої дерев’яної “столярки” на новомодні склопакети придбала вселенські масштаби, оскільки їх застосування значною мірою вирішує проблеми теплових втрат у будівлях різного призначення.

Правда, балансу позитивних і негативних моментів цього явища на даний момент не існує. Можливості сучасної будівельної індустрії, нові технології і матеріали дають зробити наші дома красивими, теплими і сучасними. Раніше, в радянський період, архітектори-проектувальники вимушені були у своїх проектах викреслювати усі вузли старих дерев’яних вікон, аж до різноманітних подовжніх і поперечних перерізів, шпінгалетів та інших деталей віконних і дверних заповнень, назв яких більшість просто не знає. Зараз усі ці труднощі бере на себе завод-виробник.

Тепер – зовсім інша справа. Численні заводи штампують пластикові вікна різного малюнка і всіляких вдосконалених перерізів (з одинарними, подвійними, потрійними склопакетами) різних кольорів – на будь-який смак. Є навіть дахові вікна для будинків. Дерев’яні склопакети також випускаються, але вони, як правило, дорожче. На ринку можна знайти безліч різноманітних технологічних новинок. Замовник має вибір не лише за матеріалом, кольором, але і за енергозбережними якостями, різноманітними аксесуарами і дизайнерськими рішеннями.

Великий вибір для власного будинку – це добре. Для багатоповерхової забудови потрібна обов’язкова прив’язка до затверджених проектів будинків, до їх архітектури і колірного рішення фасадів. На перший погляд – все чудово. Тільки, на жаль, далеко не всі і не скрізь міські архітектурні органи мають можливість відстежувати цей процес. А навіщо? Скажете ви. Подивіться, в що може перетворитися начебто непоганий будинок (хай і старий), коли усі його поверхи пістрявлять різномастими і різнокаліберними вікнами! На одному поверсі – білі вікна, на іншому – сірі, в третьому місці – без розкладок, ще десь – в клітинку. Це вже великий сарай, а не будинок! Попри те, що одночасно не усі мають можливість заміни існуючих старих вікон на нові склопакети, не можна дозволяти установку вікон в одному будинку з довільною конструкцією і малюнком.  Тим більше якщо будова має історичний фасад. Одна справа коли ви  вирішили встановити собі двері міжкімнатні у м.Львів наприклад, зовсім інша – “вдосконалення” вікон або балкону.

Правило має бути для усіх однаково: заміна можлива тільки на однотипні вікна одного кольору і малюнка для усього будинку (за узгодженням з житловими органами). Якщо ця тема віддана на відкуп місцевим міським (чи селищним) органам – тоді з них і потрібно запитувати. Є місцеві законодавчі органи, є люди, відповідальні за порядок в містах, головні архітектори, нарешті. Якщо бракує повноважень, щоб навести порядок або недопрацьована законодавча база – значить, потрібно займатися цим питанням, дати відповідальним людям потрібні повноваження.

Часто доводиться чути розповіді як “там, у них” (у Фінляндії, Естонії, Швеції або ще де-небудь). Краса, чистота і інше. Спробуй там повісити свої “штани” на балкон! Неминуче послідує попередження і штраф. Міркуватимемо про те, що у нас культура на іншому рівні? Може, і так. Тільки цей рівень хто повинен піднімати? Хто уповноважений тримати міста в чистоті, привчати до порядку жителів, вимагати виконувати встановлені правила, створюючи для цієї умови? Невже головному архітекторові байдуже, як виглядають міські фасади? Швидше за все – ні. Тоді потрібно щось робити. Інакше ми тільки киватимемо на закордонних сусідів замість того, щоб навести порядок у своїх містах, пояснюючи нашим громадянам, яке місце існування необхідно створювати для сучасної людини.

Настав час усувати допущені у багатьох містах і селищах порушення, фасади побудованих в різні роки будинків необхідно приводити в належний вид, а за нові порушення позбавляти ліцензій, штрафувати тих виробників і замовників, які спотворюють зовнішній вигляд житлових і нежитлових будов в наших містах. Необхідно будь-якими можливими законними засобами (телебачення, інтернет, газети, збори товариств власників житла) пояснювати людям – що треба робити (і що не можна) для приведення в належний вид фасадів наших будинків, якими засобами можна створити гідну сучасної людини естетичне середовище.

Простіше за все змінювати зовнішній вигляд будівлі коли це ваш власний будинок. Купити двері вхідні або встановити нові величезні вікна в такому випадку можете коли і як завгодно.