Топ-8 порад з підвищення ефективності роботи

Скільки разів під час роботи ви йдете налити собі чергову чашку кави/чаю, відповідаєте на SMS, читаєте твіттер-стрічку, балакаєте в ICQ та замислено длубаєтесь у носі? А потім повертаєтесь до поточного завдання, з сумом помічаючи, що десь “загубили” 15-30 хвилин. Відволікатись легко навіть тоді, коли робота здається буцімто цікавою. Що ж робити, щоб підвищити корисність вашої роботи і працювати дійсно ефективно? Я зібрала декілька десятків порад по Інтернету, і виокремила серед них ті, які, на мою думку, є найбільш універсальними і доступними.

1. Обирайте гарну фонову музику.

Насправді, мало хто про це замислюється, але музика може бути класним стимулом до праці. Інша справа – правильний її підбір. Хтось віддає перевагу death metal, а деякі взагалі не можуть зосередитися, коли в пісні є слова. Та зазвичай рекомендується, щоб музика була не дуже голосною, не швидкою, але й не повільною, і, бажано, без слів.

2. Відволікайтесь на більш корисні справи

Знаєте, чому деяким дітям в дитинстві втримувалися від цукерок перед обідом, а інші – ні? Тому що перші вміли відволікатись. Проведіть досвід – знайдіть малого, покладіть перед ним щось смачне, і скажіть, що якщо він всидить перед ласощами дві хвилини, ви принесете ще. Спостерігайте, як він намагається відволікатись на щось інше. Так робіть і ви – заміняйте неефективні справи (перевірка особистої пошти, готування кави, читання улюбленого сайту) на більш корисні (перевірка стану поточного проекту, прибирання на столі, невеличка зарядка). Більше того, якщо ви зізнаєтеся собі, що маєте звичку відволікатися і хочете побороти її – ви вже на півдорозі до перемоги!

3. Лайфхак від Цезаря

Яка б робота вам пішла легше – багатотижневий складний проект, чи десятихвилинна перевірка тексту на одруківки та помилки? Набагато легше змусити себе виконати невеличкий об*єм роботи, аніж налаштуватися на довготривале завдання. Така техніка на кшталт “розділяй-і-володарюй” поширена у всьому світі, і відноситься основних принципів тайм-менеджменту.

4. Захоплюйте себе самі

Швидке дихання, холодний піт, калатаюче серце – коли ваш розум намагається залишатися спокійним перед публічним виступом чи іншими серйозними подіями, ваше тіло відмінно знає, що ви відчуваєте насправді. Якщо перед вами стоїть рутинна чи просто нудна й небажана задача, вдавайте, наче ви виходите на ринг, розмовляйте з собою голосно або навіть просто ходіть по колу. Це піднімає внутрішній ентузіазм і ефективно налаштовує на роботу. (Несподівана порада, правда?)

5. Зробіть собі реальний ToDo-список.

Більшість з нас тримає такий список в голові. Деякі виписують собі в щоденник справи, аби не забути, але марно. Справжній ToDo-список повинен знаходитись завжди під рукою, а головне – він має бути динамічним. Викреслюйте кожну задачу, як тільки її виконали, і вписуйте нові, як тільки вони з*являються. Це насправді весело! Підказка: не бійтеся викреслювати неважливі справи, неефективні ідеї, пробуйте перекласти частину роботи на інших, якщо її забагато.

6. В першу годину роботи – працюйте.

Починаючи працювати, спробуйте не перевіряти в першу годину електронну скриньку (а також соціальні мережі та твіттер). Так, я знаю – не кожен може це робити. Але все-таки це варто спроби. Письменниця Джулі Моргенштерн навіть написала книжку – «Не перевіряйте вранці пошту». (Схоже, вони там і про звичайну яєчню зможуть фоліант написати). Все через те, що перша година роботи – це найкраща можливість виконати заплановані завдання, тому ніхто вас не має відволікати, давати нові вказівки, а тим паче нагадувати про інші справи.

7. Створіть штучні обмеження

Насправді, ідея штучних обмежень – стаття на 500 слів, повідомлення в 140 символів, 2 години, 10 чоловік, 3 кольори – змушує ваш мозок напружуватися і працювати плодовитіше і креативніше, ніж зазвичай. Наприклад, у Гая Кавасакі є правило успішної презентації, яке виражається у формулі 30/20/10. Шрифт 30 розміру, 20 хвилин, і тільки 10 слайдів. Як тільки ви створите штучні обмеження, ви відчуєте всередині них себе дивовижно вільним.

8. Не нехтуйте власними ідеями

Дуже легко впевнити себе, що ти не можеш діяти згідно власних ідей поки не вникнеш в усі деталі справи або не вивчиш всі можливі альтернативні шляхи. Дуже легко звикнути і потім навіть не помічати, що твої ідеї не можуть бути реалізовані лише через те, що буцімто чогось не вистачає. Але це не так. Ризикуйте, вивчайте, творіть – від цього ще нікому не було погано.

Остання порада, яка і не є повноцінною порадою – уявіть, що ви роздрукували цю статтю і стали дотримуватися викладених в ній ідей. Вже невдовзі ви почнете дійсно ефективно працювати не після читання накопичених твітів/листів, а майже відразу. Ваші задачі будуть з легкістю вноситися і викреслитися з ToDo-списку. Кожне завдання послідовно буде розбиватися на декілька менших, і ви будете легко на них налаштовуватись. На вашому столі буде завжди порядок, а у вільний час ви будете балакати із знайомим по ICQ не про новий фільм, а про нову ідею, яка, можливо, таки нарешті буде реалізована і принесе Вам багато грошей і впевненості у собі.

Юля Барановська

Засновник інтернет-журналу MOLODI. Життя ламає нас по дорозі кудись та все буде файно і зашибісь. Намагаюсь уникати сірості і стандартності, створюючи щось своє. Ще з дитинства люблю наше – українське.