Straight edge. Тверезість — норма життя

Коли мова заходить про панк-субкультуру, то чи не останнє, що спадає на думку, це здоровий спосіб життя та тверезіcть. Ми звикли бачити наших панків вічно п’яними і обриганими. Проте, тим не менш, саме в панк-середовищі зародилась субкультура (чи варто сказати “суб-субкультура”), основою якої є тверезий погляд на життя. Йдеться про straight edge (англ. “чітка межа”, “пряма лінія”).
straight edge
Зародилась вона на початку 80-х років 20-го століття довкола сцени американського хардкор панку, який вже тоді був досить самобутнім і багато в чому відрізнявся від класичного панку на зразок Sex Pistols. Хардкор-кідс протестували проти обивательських фальшивих цінностей, як то здобуття вищої освіти будь-якою ціною, кар’єрний ріст з “лизанням задів”, сексуальна революція, наркотики, алкоголь тощо. Гедонізмові тогочасного суспільства вони протиставляли старі добрі поняття дружби, взаємодопомоги, честі, вірності.

Straight edge як окремий набір правил сформувався майже спонтанно. Буквально з однієї пісні. Ця пісня належить гуртові Minor Threat і вона дала назву та основні принципи новій субкультурі, що почала захоплювати молоді уми.
minor threat

Minor Threat – Straight edge

I’m a person just like you
But I’ve got better things to do
Than sit around and fuck my head
Hang out with the living dead
Snort white shit up my nose
Pass out at the shows
I don’t even think about speed
That’s something I just don’t need

I’ve got the straight edge

I’m a person just like you
But I’ve got better things to do
Than sit around and smoke dope
‘Cause I know I can cope
Laugh at the thought of eating ludes
Laugh at the thought of sniffing glue
Always gonna keep in touch
Never want to use a crutch

I’ve got the straight edge

Minor ThreatЧітка межа

Я людина, як і ти
Але я маю справи кращі,
Ніж сидіти і морочитись
І відвисати з живими мерцями
Забивати ніс білим лайном
І вирубатись на вечірках
Я навіть не думаю про колеса
Мені це просто не потрібно

У мене є чітка межа

Я людина, як і ти
Але я маю справи кращі,
Ніж сидіти і курити план
Бо я знаю, що можу боротись
Сміюсь з тих, хто їсть колеса
Сміюсь з тих, хто нюхає клей
У мене завжди все під контролем
Мені не потрібна чужа допомога

У мене є чітка межа

Отож, ці принципи були наступними: не пий, не пали, не вживай наркотиків, не веди безладне статеве життя. Під останнім пунктом зазвичай вважається мати статеві стосунки тільки з однією коханою людиною. Проте деякі особливо радикальні прихильники практикують і пропагують повне утримання від сексу до шлюбу. А після – лише з метою зачаття дитини. Також часто сюди додають вегетаріанство (або “веганство”) та боротьбу за права тварин.

Символом straight edge є косий хрест або “ікс” (X). В США такі хрести малювали на тильних сторонах долонь неповнолітнім відвідувачам клубів, щоб ті не змогли придбати алкоголь. І в знак добровільної відмови від алкоголю, всі стрейт-еджери, відвідуючи хардкор-концерти, малювали собі на руках “ікси”. Згодом цей символ перекочував на футболки, татуювання, графіті, у назви гуртів та нікнейми. Сьогодні кожен поважаючий себе стрейт-еджер пише свій нікнейм між двома іксами (на кшталт XusernameX). Словосполучення “straight edge” прийнято скорочувати як “sXe”, що часом вимовляють як “схе”. Звідси ж пішли вислови “на хрестах” — тобто “бути стрейт-еджером” та “про*бати хрести” — перестати дотримуватись принципів sXe.

Кажучи про прой*б хрестів, варто згадати ще один символ, — фразу “True till death” (“Вірний до смерті”), яку часто можна побачити на татуюваннях стрейт-еджерів, на футболках, постерах та в інших формах образотворчого мистецтва, а також в текстах пісень. Це гасло означає, що раз ти вирішив назватися стрейт-еджером, ти повинен стати ним назавжди, бо не може бути “колишніх стрейт-еджерів”. Хоча звісно дуже часто молоді люди відносять себе до цієї субкультури в пориві славнозвісного юнацького максималізму або бажання виділитись із сірої маси, а потім в подібному пориві повертаються до старого способу життя.

З часом, як і всі субкультури, straight edge розділився на багато різних напрямків, девчім навіть протилежних за своїми принципами. До прикладу, одна течія може вважати веганство обов’язковим, тоді як інші — ні. Або одні вважають за потрібне відстоювати свої ідеї силою, а інші — виступають проти насильства в будь-яких формах. Зараз навіть оперуючи назвами цих напрямків практично неможливо скласти точну класифікацію через те, що хто як хоче, той так себе і називає, навіть якщо його принципи не відповідають первинним принципам течії. Тобто в деяких випадках навіть одну течію потрібно розділяти географічно, хронологічно чи ідеологічно. Тому обмежимось невичерпним переліком окремих тенденцій в розвитку straight edge на сьогоднішній день. Деякі з цих понять навіть важко назвати напрямами чи течіями.

Militant straight edge. Прихильники грубої сили в боротьбі за тверезість. Можуть лупцювати п’яних чи наркоманів на вулицях, громити вітрини алкогольних лавок і таке інше. В деяких містах США правоохоронці ставлять на облік тих, хто проявляє свою прихильність до sXe. Причиною цьому послужили дії окремих угруповань, які грабували, лупцювали чи навіть убивали “заради ідеї” наркоторговців на вулицях своїх районів. Останнім часом в містах Росії почастішали випадки побиття п’яниць та молоді, яка п’є на вулицях, угрупованнями агресивно настроєних еджерів. Звісно ж, такі дії можна тільки похвалити, але від них страждають і “позитивні” еджери-пацифісти через створення негативного образу стрейт-еджу засобами масової інформації.

Pro-choise, positive (posie) straight edge. Нікому не нав’язують свою думку і славляться своєю терпимістю та миролюбністю. В деяких джерелах “pro-choise” – це вузьке поняття, що означає схвальне ставлення до абортів (тобто вибір залишається за жінкою) і виникло на противагу протестам проти абортів в США, в інших же це поняття означає більш загальну свободу вибору і поширюється в тому числі на все інше. Іншими словами, “Не подобається — терпи, не питають — не кажи”.

Vegan sXe. Стрейт-еджери, що дотримуються вегетаріанства, тобто не їдять продукти тваринного походження. Часто активно відстоюють права тварин.

Hardline. Найбільш безкомпромісне відгалуження. Його представники нетерпимі до вживання алкоголю, наркотиків, а іноді й м’яса, чаю, кави, шоколаду (бо той містить какао), а також до гомосексуалізму. Так сталось, що на просторах колишнього СРСР “хардлайном” вважають “правий” стрейт едж через те, що так себе почали називати деякі прихильники націонал-соціалізму, чому сприяв (і про що свідчив)на даний момент не функціонуючий російський сайт hardlinecenter.com. У документальному фільмі “Boston Beatdown” один з членів стрейт-едж / хардкор угруповання FSU (Friends Stand United) розповідає, що саме вони започаткували хардлайн у 90-х. І при цьому вони лупцювали тамтешніх наці-скінів, які неналежним чином поводились на хардкор-гігах. Хоча тут, напевне, під терміном “hardline” мається на увазі сама радикальність.

В будь-якому випадку, поняття “хардлайн” поєднує в собі найбільш безкомпромісні погляди на життя серед стрейт-еджерів.

NS (National Socialist) sXe. Більш підходяща назва для “правого” еджу. Доволі спірне питання про відповідність цього відгалуження первинній суті субкультури. Оскільки, будучи відгалуженням панку, спочатку straight edge був суто аполітичним. Але залишається незаперечним той факт, що досить багато людей, прив’язуючи відмову від алкоголю та наркотиків до ідей NS, називають себе NS sXe. Для них головним гаслом є “Тримай кров у чистоті”, де мається на увазі не лише расова чистота, а й чистота від алкоголю, тютюну та наркотиків. Символом NS sXe став кельтський хрест, повернутий на 45° так, що у ньому читається “ікс”.

Antifa sXe. Рух, що окрім основних принципів sXe, пропагує толерантність та інтернаціоналізм. Мабуть, найбільше од інших вони схильні вважати себе послідовниками стрейт еджу старої школи і, відповідно, називати себе просто “straight edge” без всіляких префіксів. Головною підставою для цього є первинна аполітичність хардкор сцени, а отже і перших стрейт-еджерів. Один із перших, якщо не перший пост-радянський інтернет-сайт на тему стрейт еджу, sxe.ru (на якому колись було багато матеріалів та популярний форум, а на даний момент не функціонує взагалі), відносить антифашизм до складових даної субкультури, ставлячи знак рівності між поняттями “антифашизм” та “аполітичність”. Проте, якщо подивитись зі сторони, то по ступеню політизованості антіфа навряд чи поступаються сучасним наці.

В нашій країні ідеї straight edge відносно нещодавно почали набувати широкого розповсюдження, щоправда здебільшого не через хардкор-панк сцену, а розвиваючись всередині інших субкультур та молодіжних рухів. Все частіше стрейт-еджерів можна зустріти серед емо кідс, серед прихильників альтернативної музики, футбольних хуліганів, скінхедів, антіфа… І це не може не тішити, тому що приємно знати, що не вся українська молодь ведеться на оточення, сліпо вірить рекламі пива і промінює своє здоров’я на сумнівні задоволення. Хочеться лиш побажати їм ніколи не звертати з цього шляху. True till death!

Адмін сайту “Пряма лінія” — Гнат