“СтереотУпість”

Одним із найпопулярніших вважається стереотип  про те, що блондинки розумово відстають  від жінок із іншим кольором волосся. Про це складено тисячі анекдотів, знято  десятки відео, та й у повсякденному  житті часто бачимо, що до білявок у чоловіків особливе ставлення. Чим це пояснюється? Вважаю, що причиною для роздумів стали не так статистичні дані, як те, що ми  “остереотУпіли”. Як ставляться до даного стереотипу засоби масової інформації? Не так давно перший музичний канал України М1 пустив в  ефір нове шоу під назвою “Blond 007”.Передача побудована на  зустрічах із світськими білявками та розповідями про їхню кар’єру та  успіх. І якщо короткі сюжети про життя зірок таки переконують у  тому, що блондинки цілком нормальні і  розумово розвинуті особи, то  ведуча програми “Дєвушка Блонда” навпаки, підтверджує  протилежне. Періодично у кадр потрапляють напівоголені груди,  ноги чи інші частини спокусливого жіночого тіла. Красива картинка супроводжується “дотепними” жартами ведучої, яка, впевнена, у реальному житті має більше клепок. Для чого ж тоді зображати на екрані ляльку? Не дивно, що після перегляду такої програми, у чоловіка складеться враження, буцімто усі білявки — легкодоступні у всіх сенсах цього слова.

Існує й стереотип про те, що жінка і наука — речі цілком несумісні, як і те, що жінці не можна довіряти серйозних завдань. Увагу привернув телеканал СТБ, оскільки, вважаю, саме він містить найбільше пізнавальних проектів. Проаналізувавши кілька передач, виявила наступне: ведучими переважної більшості програм виступають чоловіки.

“Битва  екстрасенсів” –  Павло Костіцин

“Паралельний  світ” – Валерій Сараула

“У пошуках істини” – В’ячеслав Гармаш

“Вікна-новини” – Руслан Дроздов

“Нез’ясовно, але факт” – Сергій Дружко

Жінкам  же дали місце у менш серйозних проектах :

“Давай одружимось” – Оксана Байрак; “Неймовірні історії кохання” – Лілія Ребрик; “X-factor” – Оксана Марченко.

Вважаю  за необхідне, приділити увагу і  розважальній програмі “Файна Юкрайна”, яка мало того, що виступає клоном російської “Наша Раша”, то ще висвітлює лише ті сторони життя українців, на які не надто хочеться акцентувати. Зокрема сюжети про телевізійників Зиновія Пипку та Інокентія Беста таки наштовхують на думку, що українське телебачення котиться донизу і працюють на ньому лише аматори і жодних професіоналів. Уривки про даішників посилюють дію стереотипу про те, що всі працівники ДАІ переслідують єдину мету — збагатитись. А щодо історії про сільську пару Марічки та Антона, то це ще одне підтвердження стереотипу про те, що мешканці сіл західної України не мають ані смаку, ані здорового глузду. Чи потрібні такі “живі” передачі? Український народ не розуміє, що сміється сам із себе.

Тому  із думкою про те, що телебачення  виступає проти стереотипів можна  посперечатись. Звісно, ТБ не підтримує стереотипів, пов’язаних із расизмом, війнами і т.д., проте намагається обіграти часом кумедні моменти. Але якщо придивитись, то не кожен українець любить сало, не в кожного росіянина є шапка-вушанка, не всі металісти жорстокі і агресивні, не всі жінки люблять вухами, і не всі, хто слухають рок-музику створюють собі відповідний імідж.

Стереотип і мислення — речі протилежні, оскільки ті, хто йдуть за стереотипом, ідуть  за думкою маси, а маси не завжди мають  рацію.

З одного боку стереотипи полегшують нам життя. З іншого ж служать такою собі пасткою. І найгірше те, що потрапляємо в неї добровільно…

Народилась неважливо коли, але жаль, що не восени. Люблю жовте листя, мокрі лавки, львівську бруківку і червоні доріжки на сходах. Люблю життя, і чекаю на взаємність. Не вірю в гороскопи, не вірю в долю, вірю в себе.
 • Тарас

  ТБ треба менше дивтись, а краще взагалі відмовитись від зомбоящика! Фільтруйте інформацію і користуйтесь інтернетом ;) Це звучить, як заклик до захисту презервативами)))

 • Тільки но я хотів сказати що добровільно потрапляють лише ті, хто дивиться телевізор….

  Хоча може телебачення й розраховане на тих хто його дивиться?

 • Складається враження мовби хтось вас змушує дивитись отой “ящик”, а в Інтернеті все таке виключно розумне, добре, вічне :) О, я знаю. Це ж ще один стереотип! ;)

 • Віталік

  Монітор небагато чим кращий від ящика, хіба що телепрограму можна самому підбирати :D

  > Український народ не розуміє, що сміється сам із себе.
  Ви так говорите, начебто це погано. Висміювання недоліків — найкращий спосіб їх позбутись, я вважаю.

  А блондинка то не колір волосся, а стан душі ;)

 • Dianka

  Щодо “Файна юкрайна”, то не згодна. Я зрозуміла Вас так, що нам непотрібно розважальних передач. Тоді що лишається дивитись? Хороші фільми переважно показують пізно, серіали думаю не найкращий варіат… залишається політична передача Шустера і йому подібних. Деколи необхідно просто відволіктись і подивитись щось таке от, смішне і рідне. І кожен розуміє, що це не реальний стан речей, а мегагіперболізований. Так, ДАІ часто займається здирництвом, проте трапляються і чесні. Так, таких як Марічка і Антон часто не зустрінеш, але вони є. І журналісти є такі, але далеко їх не так багато. НЕ можна цю передачу сприймати серйозно…
  А щодо стереотипів то абсолютно підтримую Вашу точку зору. :-)

 • Юрій Гай

  Файна юкрайна, хмм ))
  Стереотип — стале відношення до подій, що відбуваються, вироблене на основі порівняння їх з внутрішніми ідеалами. Система стереотипів складає світобачення.
  “Ящик”, нет та інше ЗМІйство пропонує свої ідеали, а на їх основі ми будуємо стереотипи, а з них складаємо своє світобачення. (навиворіт із доповненням)
  А “споживачами” ідеалів є діти та підлітки. (це досить узагальнено)
  Саме тому є така штука, як “18+” і т.д., щоб ідеали не були людські і люди були людьми, а не ….
  Так що молоді і дорослі (від 18 і далі) пустять крізь пальці ці “ідеали”, а от діти і підлітки?

 • треба вміти сміятися над собою.

 • Юрій Гай
  “Так що молоді і дорослі (від 18 і далі) пустять крізь пальці ці “ідеали”, а от діти і підлітки?”

  – а у дітей і підлітків батьки є. От нехай і займаються вихованням, а не вирощують чергового люмпена.

  Якщо вірити істеричкам, з мене мав би вирости справний убивця-маніяк. Або навіть людожер! Тому що ріс я на таких фільмах як From Beyond, The Kindred, The Video Dead, Ninja, Rambo, Die Hard, A Nightmare on Elm Street та всі-всі-всі. В загальному – всі ті чудові фільми, які дехто би дуже хотів заборонити. Але… Свідків нема, так що я все ще рахуюся хорошим хлопчиком ;) Як казав Ді Снайдер – “Ця пісня про операцію на горлі, а не про маніяка. Міс Гор (дружина Ела Гора) хотіла знайти там маніяка – вона його й знайшла. Я не винуватий що в неї такі фантазії”. Це з виступу музиканта перед “Батьківським комітетом” в 1984 році, стосовно пісні Under the Blade (Twisted Sister, 1982).

 • Юрій Гай

  Хех, оце так – я аж забув вже, що таке люмпен-пролетаріат )))
  Мова не про виховання, а про те, що ТБ нав’язує людям нереальну реальність – неправдиві стереотипи і це шкідливо для суспільства.

  Щодо маніяків і людожерів – це екзотика м’яко кажучи :).
  Взагалі я не розумію, що ви хочете заперечити чи сказати?

 • Нереальну реальність нав“язує людям сьогодні майже все. Фільми, реклама, книги, музика. Ба, навіть звичайні стосунки з колегами на роботі :) І це я ще політиків з толерастами не згадав :) Я лише не розумію чого всі “молоді та прогресивні” до ТБ так вчепились. Бо там, мовляв, лише “тупий Дім-2” та “тупа Моя няня”. Це з багатого власного досвіду чи як? Ну тоді вибачте, це ж яким, гм, тупим треба бути, щоб _лише це_ там й дивитися, га? :)

  В мене вдома є ТБ але ще ніразу я не потрапляв на оті “тупі серіали”, що я роблю не так? Про передачі, які були згадані в вищенаписаному, я ніколи не чув, так само як і про невідомих мені Марічку та Антона. Хоча з рагулями поспілкуватись мав нагоду, так що здогадуюсь про що йде мова. Коли я включаю телевізор то в мене або якісь новини бубнять або Фешн ТВ або котрийсь з набору Діскавері або канал з радянськими (мульт)фільмами для дітей. При тому що десь половина каналів з кабельного пакету взагалі видалена з меню. Невже прочитати інструкцію до меню телевізора й зтерти нецікаве (ну щоб очі не мозолило) нині може лише техноманіяк аж з освітою інженера? Тоді так, панове, я вас щиро вітаю. Ви – тупі :)