Рятувальна техніка для зимових видів спорту

зимовий спортКоли трапляється біда, немає часу думати. Ті що залишилися в живих описують, як це, бути накритим лавиною і унесеними геть сніжним потоком. Вони не могли поворухнутися, штани, куртки і взуття були зірвані сніжним потоком. За секунди люди були поховані під 2000 фунтами снігу.

Вижити під снігом можна протягом 15 хвилин, саме стільки експерти дають на відкуп тим, хто потрапив під лавину. Як бачите новини не дуже райдужні але так воно є насправді.  Навіть якщо ви не відправлялися і не плануєте надалі катання небудь в глушині, далеко від санкціонованих трас, ситуацію, коли ви опинитеся на схилі, з якого може зійти лавина, все ж не можна виключати. Хто знає, може бути в ролі рятувальника опинитеся ви. Саме тому дуже важливо знати, які пристосування можуть врятувати ваше життя в подібній ситуації. Вам доведеться взяти з собою щонайменше три речі: портативну лопату, складаний щуп і спеціальний маячок.

«Ви берете всі три реші або не берете нічого», – говорить Скотт Шелл, представник рятувальних організацій.

Маячок являє собою досить важкий пристрій (12.8 унції), однак воно використовується вже більше 10 років і просто в зверненні. Для того, щоб від маячка була користь, такі ж пристрої повинні знаходиться у всіх, хто вирушає в похід з вами.

Включіть маяк, почекайте, поки на світлодіодному екрані з’являться цифри, 99 означає, що апарат повністю заражений і буде функціонувати 200 годин. Вище цих цифр розташовані п’ять спрямованих екранів. Радіус дії – 50 ярдів, частота роботи 457 кілогерц, хвилі з такою частотою можуть проникати крізь сніг і локалізувати інший маячок.

Рятувальники рекомендують носити маячок на шиї, ближче до самого нижнього шару одягу (або зовсім під ним), тому як цей одяг швидше за все залишиться, тоді як верхню може понести сніг.

Однак, як і раніше самим основним чинником залишається час. «Після закінчення 15 хвилин шанси на виживання стають все нижче і нижче» – говорить Брюс Едгерлі, співвласник рятувальної станції. «Тоді коли все, що вам залишається – це перелопачувати тонни снігу – хвилини означають дуже багато».

Використання маячка скорочує час пошуку на 2-3 хвилини. Як тільки ви натиснули на червону кнопку і на дисплеї висвітилося «пошук» – ви готові приступити до пошуку. Повертайтеся разом з маячком до тих пір, поки він не буде вказувати на центр, саме в тому напрямку вам і слід йти. Чим ближче ви будете до мети, тим інтенсивнішими будуть сигнали маячка. Як тільки ви опинилися на місці відзначте зону, яку ви збираєтеся перевіряти щупом. Розкладіть щуп і проколюйте їм товщу снігу, як тільки щуп наткнеться на щось тверде – починайте копати.

Існують і інші різновиди маячків, які на додаток до частоті передають інформацію про похороненому під снігом людині. Такі маячки оснащені дуже чутливими детекторами руху. У встановленому режимі такої маячок може розрізняти ходить людина або рухається на підйомнику. Цей режим відключається, коли людину засипає снігом, система переключається на пошук більш тонких і невловимих рухів, таких як дихання і циркуляція крові.

Такий маячок був розроблений для розподілу пріоритетів при пошуку, щоб рятувальники могли витягнути з під снігу більше живих людей, а не витрачали дорогоцінний час на тих, кому вже не допомогти.

Як правило ті, хто регулярно катаються у віддалених від санкціонованих трас районах знають про всі ці пристрої. А в біду потрапляють ті люди хто любить активний спорт але приїхали відпочити і покататися, абсолютно не підозрюючи і не підготовлені до подібних сумних сюрпризів.

Ще один апарат, який може стане в нагоді – портативний дихальний апарат. Він функціонує як штучна повітряна подушка, яка забирає повітря з навколишнього снігу і витісняє вуглекислий газ, мінімізуючи можливість того, що людина загине від задухи перш, ніж його відкопають. Мундштук апарату повинен знаходитися поблизу вашого рота, оскільки, будучи придавленими снігом, вам не вдасться наблизити його до рота руками.

Ще більш просунутий пристрій – повітряна подушка, яка при ударі створює повітряний простір над вами, частково приймаючи на себе тягар снігу. Як вже було сказано – найважливіше в рятувальній операції – це час. Пам’ятайте, що бездіяльне очікування команди рятувальників може коштувати комусь життя.