Сподівається нероба, ділова людина діє

«Кожна людина народжується для якогось діла»
Е. Гемінґвей

Стаття «Навіщо вступати в університет?», автором якої є Володимир Тернопільський, викликала бурхливу реакцію у читачів. Проаналізувавши залишені коментарі, я зрозуміла, що багато хто й досі не може визначитись із тим, ким же стати у цьому житті і як не помилитись. Не бачу у цьому нічого поганого чи ганебного, оскільки всі ми рано чи пізно стоїмо перед вибором. Які чинники обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності і навики враховуються в останню чергу, а ось думка батьків робить величезний вплив. З цим треба щось робити. Наскільки вдало ми визначимо «свою» професію, настільки успішно будуть складатися наші взаємовідносини з нею. Це важливо тому, що твоє майбутнє напряму залежить від обраної професії.

Чомусь мимовільно пригадується старий анекдот про добре відомого нам Вовочку :

— Вовочко, а ким ти будеш коли виростеш?
— Я буду двірником.
— Чому?
— Тоді цілий день буду на вулиці гуляти.

Сміх сміхом, але інколи не до жартів буває. Щоб якось полегшити декому з вас життя вирішила допомогти таким собі міні — тестом. Тут немає відповідей — відповіді обираєш сам і пишеш у своєму блокнотику. Бажаю удачі!

1. Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, які Вам підходять.
2. Складіть перелік вимог до обраної професії :

-обрана професія і майбутній рід занять;
-обрана професія і життєві цінності;
-обрана професія і життєві цілі;
-обрана професія і мої сьогоднішні гарячі проблеми;
-обрана професія і реальне працевлаштування за фахом;
-бажаний рівень професійної підготовки;
-обрана професія і мої схильності і здібності;
-бажані зміст, характер і умови роботи.

3. Визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Можливо, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна й не враховувати.

4. Оцініть свою відповідність до вимог кожної з підходящих професій
Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії.

5.Проаналізуйте, чи розвинуті у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професії. Підрахуйте і проаналізуйте результати. Проаналізуйте, яка професія з усього списку більше за інші підходить Вам за всіма пунктами.

6. Перевірте результати. Щоб переконатися в правильності Ваших роздумів, обговоріть своє рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

7. Визначте основні практичні кроки до успіху. Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете одержати професійну освіту, розвиватимете в собі професійно важливі якості; як можна одержати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці.

Звісно, такий тестик не обере професію за тебе, але сподіваюсь, він допоміг тобі намалювати приблизну картину того, ким ти хочеш стати.

При усьому величезному розмаїтті людей, усіх їх можна розділити на екстравертів і інтравертів. Так, визначивши, до якого типу належиш ти, легше усвідомити чим же тобі зайнятись. Отже :

Екстраверт:
*орієнтований на зовнішній світ, відкритий подіям;
*активний, ініціативний, схильний до ризику;
*відкрито висловлює свою думку;
*контактний, легко знайомиться і так само легко розлучається з людьми;
*співвідносить свої думки з думкою оточуючих;
*добре працює у колективі.

Якщо ти екстраверт тобі небажано вибирати професії операторського типу: льотчика, шофера, диспетчера. Ти нудьгуватимеш без спілкування з людьми, у тебе можуть часто траплятися помилки у роботі – аварії, поломки та інші. Не вибирай також професії на конвеєрному виробництві, пов’язані з монотонністю.

Інтраверт:
*орієнтований на свій внутрішній світ і свої враження від зовнішніх факторів;
*часто важко входить у нові контакти, тому має вузьке коло друзів;
*прагне тиші, намагається захиститися від надлишку нової інформації;
*зовні спокійний, виглядає замисленим, переважно мовчазний;
*зазвичай не любить несподіванок;
*добре працює наодинці.

Якщо ти інтраверт не раджу вибирати професії, пов’язані з частими та інтенсивними контактами з людьми. Це професії бізнесмена, менеджера, вчителя, продавця. Шукай свою майбутню роботу там, де можна працювати за письмовим столом, де можна зайнятися предметною працею – дослідженням, творчістю, щось майструвати, конструювати, моделювати тощо.

Вибір завжди залишатиметься за тобою. Навіть якщо ти не вступатимеш до університету, то все одно ж це вибір. Подумай добре над тим, чи варто витрачати час і гроші на навчання, якщо працювати за спеціальністю ти не плануєш. Займись тим, що тобі до душі, щоб на старості ти міг розповісти онукам про те, як правильно обрати професію…

Народилась неважливо коли, але жаль, що не восени. Люблю жовте листя, мокрі лавки, львівську бруківку і червоні доріжки на сходах. Люблю життя, і чекаю на взаємність. Не вірю в гороскопи, не вірю в долю, вірю в себе.
 • TasiaLviv

  Гарно написано..
  вибір професії дійсно є чи не найважливішим у житті…. і її потрібно обрати правильно…
  Sautumn 5+ ))

 • ой, та дякую….

  хоч хтось це розуміє…

 • NicKeLas

  Зважаючи на обрану Sautumn спеціальність, можу впевнено заявити, що вона влучила в яблучко. В статті видно перспективну журналістку)

 • Миколо, дякую)) В тобі я також помітила дар писати… і переконувати!!!

 • Olya

  А в мене якось професія ніколи не асоціювалась з тим, чим займатимешся по житті. З людей, які мене оточують, майже ніхто не працює за професією (крім вчителів та лікарів). Тому я обираю спеціальність, щоб було цікаво навчатися, а от чи знадобиться вона мені в подальшому житті – це вже інше запитання.
  + До всього зазвичай, обираючи професію, людина мало орієнтується, що ця професія представляє з себе на практиці…

 • Тарас

  Поради безцінні! Молодець! Просто в Україні така ситуація з вищою освітою, що більшість обирає щось по кишені, доступне, чи куди зможе пройти. Я хотів пов’язати професію з англійською та іноземними мовами, тому обрав філологію, поступив на бюджет, хоч і результати ЗНО не були відмінними. Але потім за сімейними обставинами пішов з універу.
  Але ще є такий прикол за кордоном – з дітьми працюють психологи, вчителі Радять їм, допомагають у виборі професії. Звісно ніхто не перекладає вибір майбутньої професії на іншого. Але якась третя сторона має порадити, а ви вже прислухатись та подумати.

 • За кордоном хтось , як бачиш, цим займається, а в Україні – повний занепад…

 • Тарас

  Я ж те й мав на увазі. Країні по суті нема діла до майбутнього народу

 • NicKeLas

  Згадав, як до нас в школі приходила психолог і проводила тести, а потім постійно перестрівала в коридорах і розпитувала про обрану професію та давала всіляки поради. Добряче набридла, тож не всякий психолог допоможе)
  Але згоден, поради потрібні, самому може бути й важко.
  Був радий, що бабуся не стала суперечити обраній мною професії, хоча навчання дуже дороге. Гадаю, що якщо не проти моєї волі, то все ж буде якийсь глузд)

 • а в мене все просто. я вже працював по цій спеціальності на яку я поступив) питання у мене не виникало і я не переймався ніякими тестами для визначення професії :)

 • Марно пояснєвати і щось доводити тим, хто не хоче усвідомити)

  Vovanada, тобі пощастило в житті!

 • Dianka

  Я теж проходила такий тест в школі) І він мені показав дивні результати) Згідно цього тесту, я природжений архітектор або біолог (дивне поєднання). При цьому я і олівець – речі несумісні) точно так само, як я і біологія) Ще там здається вийшло також актриса.

 • актриса – кожна жінка актриса))

  Діанко, ну не знаю) тест – це ж негарантія правильного вибору. Душа має цього хотіти…

 • Катерина

  У мене, наприклад, душа інколи змінює свої бажання))
  що ж тоді робити? ;)