Чому батьки уникають спілкування дитини з психологом?

дитячий психолог

дитячий психологЯк переконати батьків звернутися з дитиною до психолога? Часто до психолога направляють або стимулюють батьків звернутися інші фахівці – лікарі, учителі, вихователі. Під тиском їх скарг дитину ведуть до дитячого психолога. У останньому випадку батьки часто погано представляють, в чому полягає компетенція такого фахівця, і їх очікування від зустрічі бувають нереалістичними. Дитячий психолог представляється деяким лікарем-педагогом. Він з одного погляду поставить точний діагноз і якось вплине на дитину, але це не означає, що він стане зразковим. Такі батьки не мотивовані до тривалої співпраці і схильні до переривання терапії.

Мотивація батьків – складна і окрема робота, що відмічають майже усі фахівці з дитячої психотерапії. Але, незважаючи на усі зусилля психотерапевта, батьки іноді вирішують перервати терапію їх дитини.

Формування у батьків первинної мотивації до тривалої роботи необхідно здійснювати на етапі підготовки до терапії і під час діагностики. Зміст цієї роботи, з одного боку, полягає в поясненні батькам, як проблеми їх дитини можуть бути вирішені засобами терапії і якими можливостями для цього володіє ігрова терапія. З іншою, він диктується особливостями кожного окремого клієнта і його унікальною ситуацією.

Розуміння того, що саме примушує батьків перервати терапевтичні сеанси, може допомогти планувати таку роботу ретельніше. Виділяють наступні причини, що примушують батьків достроково забирати дітей з терапії:

1. Відчуття провини і сорому (розуміння того, що саме сімейна ситуація і взаємовідносини в сім’ї викликали емоційні проблеми дитини);
2. Страх викриття “скелетів в шафі” (страх того, що під час терапії стануть відомі сімейні таємниці);
3. Небажання міняти сімейну ситуацію, яка задовольняє дорослих, хоча травмує дитину;
4.Недовіра до методу (“Грати він може і удома”);
5. Зміни в поведінці дитини (дитина стає вільнішою в самовираженні, що лякає батьків втратою контролю).

Найбільш несподіваною, здавалося б, остання, п’ята причина. Адже батьки і приводять дитину для того, щоб він змінився, став більше адаптований.

P.S. Конечно, в нашем обществе по большому счету не принято обращаться к психологу, а лучше решать все проблемы самостоятельно. Тем не менее помощь семейного психолога достаточно реальна и во многих случаях может улучшить микроклимат в семье и даже спасти ее.