Все, що треба знати про соціалізм. Рецензія на книгу Гарифолла Єсіма

соціалізм

соціалізмЯ завжди любила роздуми після яких залишаються якісь роздуми, невимовлені слова та незрозумілий настрій. Це є безперечним доказом того, що книга доторкнулася до невидимих струн серця, змушуючи душу відігравати різними барвами емоцій.

У 18 років не кожен має чітко сформовані думки на певні ситуації та життєву позицію, тому поширена думка, що представники нового покоління схильні приймати приймати чужу думку за свою. Та одного разу щось змінюється і змушує тебе сприймати всю серйозність життя, вчинків і думок. Початок такого періоду може ознаменувати книга Гарифолла Єсіма «Соціалізм. Філософське осмислення невдалого експерименту».

Вже сама назва красномовно натякає, що буде не легкий роман перед сном. І підсвідомість готується до тяжкого читання історичної хроніки. І не дарма…

Наступною невід’ємною частиною книги є зміст, що дозволяє заглянути у щілину тексту та проблематики. Вся праця складається з 5 розділів в кожному з яких порушується проблема, пов’язана із соціалізмом: від історії соціалізма, включаючи Маркса та Енгельса до трагічних життєвих історій.

Робиш глибокий видих, ковток чаю і починаєш читати. Вже на четвертому рядку всі емоції перетворюються в подив та страх.

Перший же розділ розповідає реалії людей, не замовчуючи правди. І тільки тоді розумієш, що у твоїх руках не тільки продукт поліграфії на історичну тематику, а й справжня сповідь, на сторінках якої ехом перегукуються долі тих, хто втратив близьких, майбутнє, віру. Від масштабів людського горя не відчуваєш навіть жалості, просто ціпенієш від правди і прагнеш тільки того, щоб читати далі.

Надзвичайно аналітичним та пізнавальним є розділ, де автор на конкретних прикладах характеризував та оцінював те, що дав соціалізм казахам. Майстерно проаналізовано період з початку виникнення цієї епохи до сьогодення. Глибокий зміст та сенс відкривають точні думки. Наприклад, «таким чином соціалізм у всіх сферах людського існування ствердив зрівнялівку. При соціалізмі зникло творче ставлення до праці. Люди не прагнули оволодіти передовими технологіями. Випуск продукції низько якості стало традицією.» Це лише «крапля» цитат у морі історичних роздумів цієї книги. Але заради таких думок варто приділити увагу цій книзі. Адже правда – це явище дефіцитне.

«Що більше розвивалася прірва між багатими і бідними, то більше проявлялася ностальгія стосовно соціалізму» – саме так красномовно можна прочитати на останніх сторінках. Автор закликає, що саме молодь може створити нове, краще майбутнє. Можна побачити дещо ностальгічні думки щодо того, що соціалізм назавжди залишить частиною життя старшого покоління і ці сторінки треба перегорнути, але не просто критикуючи, а роблячи висновки, що допоможуть будувати нове майбутнє.

Як людина, що знайома із цим твором, можу сказати, що читаю останні рядки, відчуваєш переживання. До цих відчуттів додається мудрість. Адже недарма кажуть, що кожна прочитана книга заміняє життєвий урок. Та автор сподівається на краще майбутнє, всиляючи віру і нам. А й справді, якщо ми знаємо помилки минулого, то можемо уникнути цього в майбутньому. Безперечно, книга займає гідне місце в домашній бібліотеці.