Сашко Положинський: “Ми просто робили те, що нам подобається”

Сашко Положинський – лідер гурту “Тартак”, неординарна особистість. Він не вважає себе частиною шоу-бізнесу, захоплюється українською історією та відкриває нові горизонти для власного розвитку.  Хотів задати Сашку багато питань, але одразу ж було зрозуміло, що на все йому часу не вистачить і він просто відмовиться. Що з того вийшло, читайте нижче.

Сашко, як з’явилось таке спонтанне рішення знімати кліп на пісню «Моральний секс» та ще й одним дублем? Чому не звернулись за допомогою до професійного режисера?

Факторів впливу було багато. В альбомі “Опір Матеріалів”, на мою думку, майже всі пісні просять на себе відео. Можливості такої кількості зйомок ми, на жаль, не маємо, тому доводиться вибирати. Були певні власні думки, вислуховувалися пропозиції від різних режисерів, але завжди все впиралося в питання взаємостосунків ідея-бюджет. Врешті перемогла пісня “Моральний Секс” з невеликим бюджетом і з цікавою, як нам здалося, ідеєю.

Режисером кліпу став я, бо моя була ідея і я давно хотів спробувати зняти щось самостійно. А от пропозицію щодо зйомки одним кадром вніс оператор-постановник – Сергій Познанський. Якби не він, я би на це не наважився. :)

В чому унікальність кліпу?

Цей кліп – моя перша режисерська робота. В ньому знімалося багато людей, але без попередніх репетицій. Всі отримували свої завдання просто на знімальному майданчику, тому кожен мав можливість для творчих імпровізацій. В кліпі знімалося багато дітей, з якими я раніше взагалі ніколи в роботі не стикався. Все знімалося одним кадром, на що небагато хто в Україні наважується. І в кінцевому результаті ми поєднали два різні дублі, що створює своєрідну картину ефектного взаємодоповнення різних кадрів.

Альбом реміксів та каверів пісень Тартака «Назбиралося на 2010» теж був спонтанним рішенням?

Не зовсім. В якийсь момент просто прийшло усвідомлення того, що й дійсно назбиралося достатньо невиданого матеріалу на окремий диск. До того ж, нас часто питали, де можна знайти ті чи інші версії або ремікси наших пісень. Так що, ми зважили свої можливості та побажання наших прихильників і вирішили одне з іншим поєднати. А вже потім виникла ідея прив’язки до чисел – 20 і 10.

Я неодноразово читав про твоє захоплення історією України. Якось ти зазначав, що історія повторюється. Не секрет, що зараз країна переживає не найкращі часи. Як ти вважаєш чи скоро повториться період, в якому Україна велика та могутня держава?

Остання “велика і могутня” держава, яку можна хоч якось ототожнювати з Україною, існувала так давно, що вже і не віриться, що воно дійсно колись таке було. Тому маємо думати про те, як створити таку Україну, яку би всі любили всередині та поважали зовні. А тут ще роботи і роботи! І цю роботу кожен з нас мусить починати із себе. Це схоже на банальні істини, але не я винен, що істина іноді виглядає цілком банально.

На скільки складно сьогодні молодому продукту українському (я наголошую на україномовному) музичному продукут потрапити на телебачення, отримати ротації на радіо та іншу підтримку медіа? Коли розпочинав Тартак, ситуація була простішою чи складнішою?

Звісно, коли ми починали, все було значно простіше. Ми просто робили те, що нам подобається і при цьому мали шанс на певний успіх. Зараз все надто сильно впирається у питання розподілу інтересів та сфер впливу, в комерційні питання та в можливості протекції. Штучно створено певний набір шаблонів, і якщо ти у них не вписуєшся, тобі дуже важко пробитися крізь існуючі перешкоди. Так що молодий виконавець постійно перебуває на межі вибору – лашатися самим собою чи підлаштовуватися під вимоги ринку. А творчість – це не завжди те, що ринку дійсно потрібно. Дуже часто його більше задовольняють серійні вироби.

Які твої особисті музичні вподобання в світовій та українські музиці?

Я дуже багато всього слухаю різного – і за стилем, і за формою, і за змістом. Якщо починати виділяти окремі імена, то завжди виявляється щось, що ти забув згадати, але воно було вартим того, щоб бути знаданим, і ось ти відчуваєш певну прикрість за свою забудькуватість. Тому я нічого не називатиму. Скажу тільки, що більшість того, що я дійсно люблю слухати, дуже важко знайти в українському радіопросторі. :)

Ти «м‘ясний вегетаріанець», не вживаєш алкоголю, не п’єш, про куріння та наркотики я взагалі мовчу. Тобі відомі приклади наслідування твого способу життя прихильниками Тартака? Як ти вважаєш, чому все більше і більше молодих людей залежні від шкідливих звичок?

Я не беруся коментувати того, хто кого наслідує, але мені часто доводиться зустрічати людей, які багато в чому є моїми однодумцями. Є такі люди й серед прихильників “Тартака”. Але ж можна сказати і навпаки – серед таких людей є і прихильники “Тартака”… ;)

Прихильникам гурту буде цікаво дізнатись, які стосунки між учасниками гурту поза групою? Ви часто збираєтесь разом? Запрошуєте один одного на свята?

Все залежить від обставин. Взагалі намагаємося не надто докучати одне одному поза діяльністю “Тартака”, але ж і чужими людьми ми теж не є. От нещодавно Дмитро (бас-гітарист Тартака) одружувався – так він нас усіх запросив на весілля і тільки Едик (барабанщик гурту) не зміг приїхати. А так ми всі були там і навіть Антон був за старшого свата. Гарно погуляли… :)

Не можу, щоб не запитати про твоє особисте життя. Ти зазначав і не один раз, що найтриваліші стосунки в твоєму житті – 1 рік. Чому так? У тебе високі вимоги до жінок чи навпаки? Що ти цінуєш в жінці перш за все?

Справа не в тому, які в мене вимоги до жінок, і чи є вони взагалі, а справа в тому, наскільки я здатен віддавати себе. Поки мій життєвий досвід показує, що не дуже здатен. :)

Які плани на новорічну ніч та Різдво?

Конкректних планів ще немає, але хотілося б Новий рік зустріти з друзями, а Різдво, традиційно, провести з родиною. :)

Дякую Сашку за витрачений час! Він дуже по-людськи поставився до мого прохання. Зіркової хвороби не спостерігається ;)

Фото Володимира Шурубури та Анрі.

Засновник інтернет-журналу MOLODI. Життя ламає нас по дорозі кудись та все буде файно і зашибісь. Намагаюсь уникати сірості і стандартності, створюючи щось своє. Ще з дитинства люблю наше – українське.