Володимир Рутківський «Потерчата»

PrintЧомусь майже пророчими звучать сьогодні слова підзаголовку книги Володимира Рутківського «Потерчата»: Дитяча сповідь для дорослих, які нічому не навчилися. Погодьтеся, відчувається у цій фр
азі якась вселенська приреченість, філософський розпач та безнадія. Тому що люди так і не навчилися цінувати мир та злагоду. І в Україні знову точиться війна. І війна ця калічить не тільки тіла, а й душі людей, передусім, дитячих. Адже темі дитячих страждань під час війни і присвячена книга «Потерчата». Щоправда, події книги відбуваються у минулій війні, яка закінчилась понад 70 років тому.

Відомий український письменник Володимир Рутківський задумав книгу про своє дитинство, яке проходило під час Другої світової війни, ще у далеких 50-х роках минулого сторіччя. І задумав він її, як засторогу перед руйнуванням, нищенням, злиднями та душевними муками, що несе війна… Але обставини склалися так, що тільки у 2013 році він опублікував цю книгу під назвою «Потерчата» у тернопільському видавництві «Навчальна книга ? Богдан».

Головний герой книги Володик, невеличкий хлопчик, від котрого й ведеться мова, є  альтер его самого автора, бо навіть імені він свого не змінював. Хлопчик асоціює себе з потерчам, яке живе між небом та землею і  чекає, що якась добра душа зверне на нього увагу і охрестить, і тоді він стане янголом. Адже, за повір’ям, потерчатами стають діти, які померли і яких не встигли охрестити. І тоді вони самотньо сім років блукають по світу, знаходячись між небом і землею, не в змозі відчути любов, на яку заслужили. Так само, як і у знедоленого потерчати, війна забрала дитинство у Володика, мрії і спотворила сьогодення. Письменник намагається описати все, що запам’ятав у дитинстві ? великі емоційні печалі, душевні переживання, скупі, проте вагомі у дитячому світі незнарошені радощі. Як-то, забавки з песиком, зустріч з їжачком, бабусині пиріжки тощо.

Книга написана цікаво та захоплююче і користується популярністю серед малих читачів. Проте в основному вона адресується дорослим читачам, відверто звертається до них із проханням усіма правдами і неправдами відвернуту війну від дітей, не калічити їхню психіку видовищами жорстокості та смертей.

Сам автор Володимир Рутківський навіть згадував у одному із своїх інтерв’ю, що письменником став тільки для того, щоб написати цю сповідь.

Як зазначено вище, книга «Потерчата» 2013 року вийшла у видавництві «Навчальна книга – Богдан» (м. Тернопіль), проілюстрував її Володимир Якубовський, дизайн здійснив Ростислав Крамар.

Автор Тетяна Риженко