Обережно, гази!

Верховна Рада України ухвалила Закон “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” В Україні з 4 червня набув чинності закон про списання з ПЕК понад 24 млрд. грн. заборгованості за газ у 1997-2010 рр.

Документом передбачено списання заборгованості підприємств ТЕК і ЖКГ за спожитий природний газ і електричну енергію, яка виникла станом на 1 січня 2010 року, і нарахованих пені і штрафних санкцій із заборгованості за природний газ станом на 1 січня 2011 року.

Завданням Закону є покращення платіжного балансу зазначених підприємств.

Раніше повідомлялося, що прийняття закону “дозволить поліпшити фінансово-економічну ситуацію у сфері газопостачання, електропостачання та житлово-комунальному господарстві, створити умови для належного функціонування сфери газопостачання, теплопостачання, електропостачання, позитивно вплине на зниження соціальної напруженості, викликаної неефективним регулюванням діяльності підприємств житлово-комунального господарства, підприємств газо- і електропостачання “.

Перший віце-прем’єр Андрій Клюєв стверджує, що два прийнятих Верховною радою закони №8351 та №8352 “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” списують заборгованість за газ не тільки для підприємств ПЕК і ЖКГ, а й для населення у тому числі.

А от БЮТівці вважають, що підписання Президентом України Віктором ЯНУКОВИЧЕМ закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» свідчить про його власну зацікавленість у списанні олігархам 24 млрд. грн. боргів перед державою

На думку членів партії «Батьківщина», цим законом В.ЯНУКОВИЧ та Партія регіонів списали українським олігархам, які «працюють» у сфері енергетики, 24 млрд. грн. боргів перед НАК «Нафтогаз України» та державою.

«Прості люди, у більшості випадків тулячи копійку до копійки, сплачують приватним компаніями за газ, електрику, житлово-комунальні послуги. Але 24 мільярда таких грошей так і не дійшли до бюджету та «Нафтогазу», вони осіли в бездонних кишенях олігархів, і тепер своїм законом ЯНУКОВИЧ цю крадіжку «освятив»: списав найбагатшим людям України борги перед державою», – вважають у «Батьківщині».

У заяві також зазначається, що в той же час для пересічних громадян, які через нестачу коштів не можуть сплачувати за послуги вчасно, «режим Януковича» відновив пеню та дозволив навіть конфісковувати житло.

«Показово, що саме того дня, коли В.ЯНУКОВИЧ списав борги олігархам, його кишеньковий Конституційний Суд ухвалив рішення, який дозволив примусове вторгнення в приватне житло громадян з метою арешту майна, навіть якщо суд ще не визнав їх боржниками за послуги, а лише розглядає це питання», – наголошують в «Батьківщині».

У партії зазначають, що «так звані реформи» В.ЯНУКОВИЧА проводяться коштом незаможної більшості для десятка найбагатших та впливовіших родин.

19 травня під час сесійного засідання Львівської обласної ради керівник фракції Народного Руху України Андрій Корнат заявив: «Останні події з прийняттям Верховною Радою України Закону №8351 «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» засвідчують,  що саме в ці травневі дні, майже за мить, кілька українських олігархів стали ще фантастично багатшими. Одним рішенням депутати списали українським мільярдерам всі борги за газ. За них повинні платити прості українці, котрі отримують мізерні зарплати. Грабунок держави тепер набув небачених масштабів», – йдеться у заяві, яку озвучив депутат.

Серед причин, що  безпосередньо впливають на розрахунки підприємств перш за все, слід визначити недосконалу  тарифну  політику держави.

Не зважаючи на те, що підприємства, що виробляють теплову енергію для населення, отримують імпортований  природний газ за ціною значно нижче закупівельної  – тарифи на теплову енергію, що встановлювались місцевими органами влади в більшості  регіонів не покривали навіть вартість природного газу в загальній собівартості виробництва теплової енергії, і відповідно не забезпечували джерел для розрахунків за нього. При цьому підприємства повинні були своєчасно виплачувати заробітну плату, утримувати виробничі об’єкти  та  виконувати свої поточні податкові зобов’язання.

Звичайно ж, під цей закон можна підігнати все що завгодно, і «борги олігархів» у тому числі. Але час покаже, як Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» відобразиться на життя простих українців, і на чиї плечі ляже списання заборгованості на суму понад 24 млрд. грн.