Міфи та правда про Роксолану

Міфи та правда про РоксолануНарешті вперше в Україні вийшла ґрунтовна розвідка про життя і долю Хюррем Султан, відомої у світі під іменем Роксолани! Жінки, котра вродою і мудрістю закохала в себе всемогутнього володаря трьох континентів султана Сулеймана! ЇЇ до сьогодні оспівують найталановитіші поети, про неї пишуть романи видатні письменники, створюють портрети відомі художники, знімають кінострічки видатні режисери світу!

Навіть 500 років після смерті вона залишилася найшанованішою постаттю в усьому мусульманському світі, тому що залишила по собі добру пам’ять: будувала мечеті, школи, шпиталі, акведуки, турецькі лазні та їдальні для знедолених! Вона була символом добра, благочинності та краси, адже не тільки була вірною супутницею султана Сулеймана, а й людиною, котра дбала про інтереси держави та її підданих! Такою принаймні постає Роксолана в мистецьких творах. А от якою була вона насправді?!. Про це  вирішила дізнатися авторка новітнього дослідження «Роксолана: міфи та реалії» мистецтвознавець Олександра Шутко.

Для того, щоб краще зрозуміти, як Роксолана потрапила до османського гарему, як стала султаною та як виконувала світські обов’язки дружин першої особи Османської імперії, Олександра Шутко навіть досконало вивчила турецькі традиції та турецьку мову. А для ґрунтовного вивчення теми використала не лише українські, а й турецькі, польські, російські, західноєвропейські й американські дослідження. Як каже в передмові письменниця, що вивчаючи документи, вона дійшла висновку: «що Роксолана-Хюррем була не такою, як її малюють українські поети, письменники та кінематографісти». Тому вона вирішила розвінчати міф навколо цієї постаті й її книга «Роксолана: міфи та реалії» є свідченням цього.

Книга вийшла в світ у тернопільському видавництві «Навчальна книга – Богдан» у 2015 році. Редактором її є відома українська письменниця Ганна Осадко, дизайнером — не менш відомий в Україні художник Ростислав Крамар.

Автор: Тетяна Риженко