“Мати все чи мати — все?”

“Мати все”, – саме ці слова лунають із телеящика, саме ці слова бодай трохи, але заполонили сторінки всесвітньої мережі, саме ці слова кричать заголовками із газет. Українська читацька громада з нетерпінням чекала появи четвертого роману уже відомого автора — Люко Дашвар. Перші три вразили своєю проникливістю у буденне життя, бо Україна давно чекала на того автора, книги якого звучатимуть лише рідною мовою, а при перекладі втрачатимуть яскравість, що спонукатиме: “Вчіть українську, люди”. “Село не люди”, “Молоко з кров’ю”, “Рай. Центр” – назви говорять самі за себе. Навколо постаті Люко Дашвар сьогодні точиться стільки розмов, що неможливо не взяти і не почитати бодай щось із її доробків.

Люко Дашвар, або ж Ірина Чернова за останні три роки досягла висот: книга “Село не люди” стала лауреатом конкурсу “Коронація слова 2007”, а “Молоко з кров’ю” – “Книга року 2008” за версією БіБіСі.

”Ось, прочитайте це самі. Ось побачите — за одну ніч. Буде боляче, бридко, солодко й дуже добре. І ви можете не зізнаватись, що це — про вас. Я, наприклад, й так знаю і нікому вас не викажу”, – пише відома телеведуча Ольга Герасим’юк у передмові до “Мати все”.

“Того осіннього вечора у провулку поблизу Контрактової темрява світло з’їла”, – голосить перша сторінка роману. Така-собі метафоризація, таке безнадійно-романтичне відтворення дійсності. І якщо ти вже взявся за цю книгу, то забудь про їжу та сон на кільа годин.

“Про що роман?”, – запитують друзі. Відповідаю з іронією: “Про все”. І справді, стільки сюжетних ліній, що голова йде обертом. Тут і про столицю, і про далекі села, і про душевні горизонти. Перед очима постає ряд актуальних проблем, що сьогодні турбують чи не кожну родину: знущання над дітьми, лідерство в домі, проблема алкоголізму, сексуальне життя молоді, проблема абортів та багато іншого. Навіть про свінгерів тут було…

Місцями роман нагадує американський детектив на український лад — стільки вже закручено всього. Хочеться промотати кілька сторінок, щоб нарешті дізнатись, що ж там далі буде! А далі все змінюється зі швидкістю світла.

Оригінальний і загадковий заголовок — перший крок до успіху. З цим у Люко Дашвар проблем не було ніколи. Щодо “Мати все”, то тут існує певна двозначність. Але якщо дочитати роман до кінця, то розумієш, що не обов’язково мати все, головне, щоб мати була всім…

Цікавий український блог – “життя онлайн / життя офлайн”
Народилась неважливо коли, але жаль, що не восени. Люблю жовте листя, мокрі лавки, львівську бруківку і червоні доріжки на сходах. Люблю життя, і чекаю на взаємність. Не вірю в гороскопи, не вірю в долю, вірю в себе.