Лабіринти роману (рецензія на книгу Мілана Кундери)

Мілан Кундера – чесько-французький письменник, автор п’єс, есе та романів (“Нестерпна легкість буття”, “Безсмертя”, “Повільність”, “Дійсність”, “Життя деінде” та інші)

Нова книга Мілана Кундери під назвою “Занавес” складається із невеличких есе-медитацій, що розповідають про роль роману, закономірності та естетику цього особливого жанру літератури, а також про завдання і покликання самих романістів. На жаль, українського перекладу знайти не вдалось.

Кундера досліджує естетичну цінність роману, вплив екзистенційних  відкриттів на зміну його форми. Метафорична завіса, на яку дивляться молоді митці має бути знищена, припіднята чи відкрита. Автор повинен дивитися крізь неї, насичуючи поетику роману, показуючи невідому раніше прозу життя. Адже «..історія мистецтва не терпить повторень».

Щоб заглибитись та  зрозуміти специфіку чогось можна також використовувати метод порівняння. У книзі романіст порівнюється з поетом та музикантом. Поет дозволяє звучати власному пориву душі. На відміну від нього, романіст змушений у певних аспектах приглушувати особистий порив. Написання роману змінює самого автора, займаючи якусь важливу епоху у його житті. Для Мілана Кундери роман відкриває те, що може відкрити тільки роман. Ця властивість є надзвичайно цінною та особливою для письменника

Метафора, що сформована у назві книги постає своєрідною межею між уже пізнаним та ще невідомим. Завіса може бути розірваною, що дасть шанс новій інтерпретації чи сотням можливих шляхів.Долаючи цю межу, ми створюємо дорогу для різноманітних мистецьких форм і бачень.

Книга  Мілана Кундери про долю і значення світової літератури та мистецтва, а також про історію їхнього становлення та розвитку. Майстерно вплетені медитації аналізують твори таких митців як Ф. Рабле, М. Сервантес, М. Пруст. Ф. Кафка, Р. Музіль та інші. На певному етапі творчості митець змушений відповідати чи ставити схожі запитання.  Не зважаючи на серйозність теми, есе написані просто і легко, що дозволяє насолодитися роздумами автора.

Чи варто судити про життя по тому, що можна прочитати на завісі, яка відокремлює нас від світу?  Для автора такі судження не є вартісними. Адже завісу можна і треба припідняти…

Милан Кундера. Занавес/ Пер.с фр.А.Смирновой.- СПб.:Издательская Группа «Азбука – классика», 2010.-240с.