Київ – місто каштанів

Київ

“БКиїв ув довкола граду ліс і бор великий.”. Так починає чернець Нестор-літописець свою оповідь про стольний град на березі Дніпра – Київ.

Київ і зараз, через віки, є одним з найзеленіших міст Європи. Столиця України навіть може претендувати на місце в Книзі рекордів Гіннесу з кількості вікових дерев. Гуляючи вулицями цього древнього міста, можна наштовхнутися і на трьохсотрічний дуб, і на ясен з більш ніж 150-річною історією. І, звичайно ж, серед древніх велетнів є древній зелений символ міста із золотими куполами – каштан.

Навесні, в пору цвітіння дерев з біло-рожевими пірамідальними квітками, вулички Києва наповнюються солодким запахом меду і, немов дівчата на видання, одягнувшись у свій нарядний святковий одяг, зустрічають гостей міста. Багато хто, побувавши у цю пору року в столиці, порівнює цвітіння каштанів з японським цвітінням сакуры. Таке екзотичне це дійство, швидкоплинно і романтичне. Зараз усе більш набирає оберти розкручування цього нового модного бренду Києва.

Всього в столиці налічується більше мільйона дерев, символізуючих столицю України. Самі старовинні з них знаходяться в Київському ботанічному саду і налічують більше 150 років зростання. Тут, в 1842 році, була висаджена перша каштанова алея.

Адже спочатку перше красиве декоративне дерево було завезене, згідно з декількома джерелами, з Угорщини. Більшість каштанів, що ростуть в Києві, восени дарують неїстівні плоди – каштанчики. У відмінність, від каштанів, поширених в Європі, завезених з Італії. За міською легендою, “верхівці” не особливо до душі припали новомодні дерева, висаджені на Бибиковском бульварі, але “домовиті” громадяни міста не дали загинути викопаним саджанцям каштана. Люди рознесли їх по будинках, посадили, і тепер вони радують усіх своїм цвітінням. Не віриться, що спочатку символ міста був знехтуваний сильними світу цього, але правда узяла своє, і каштан зайняв лідируюче місце серед зелених “жителів” Києва.

До речі, окрім естетичної краси каштани мають і медичні властивості. У медицині використовують як суцвіття, так і плоди дерев. Лікарські препарати з каштана мають хороші очищаючі властивості організму.

Багато хто з літературних геніїв, побувавши в Києві, описував місто саме крізь призму цих красивих і аристократичних квітучих дерев. Олександр Вертинский, Костянтин Паустовский, Борис Пастернак, – усі вони потрапили під чарівність весняного міста каштанів.