Костел святої Ельжбети – пам’ятник втраченої любові

Костел святої Ельжбети

Костел святої ЕльжбетиНа головній площі Львова – площі Кропивницкого – недалеко від центрального вокзалу гостей міста зустрічає сумно-прекрасний костел святої Ельжбети, який був зведений на початку XX століття за указом наймогутнішого чоловіка на згадку про найпрекраснішу жінку того часу.

Неоготичний собор святої Ельжбети був закладений в 1903 році австро-угорським імператором Францем-Йосипом I як пам’ять про свою дружину, всенародну улюбленку – імператрицю Єлизавету. Красива і романтична історія їх любові і сімейного життя була переповнена трагічними подіями і непереборними обставинами, які постійно розділяли два люблячі серця. Але після трагічної загибелі імператриці від рук терориста в 1898 році усе це перестало мати значення. Швидше за все, Франц-Йосип, якого неодноразово знаходили в романтичних зв’язках, по-справжньому любив тільки дружину – інакше собор не вийшов би настільки пронизливо-прекрасним.

Львівський костел будували вісім років, починаючи з 1903 року. Процесом його зведення керував відомий у той час архітектор Теодор Талевский, який любив у своїх творіннях використати елементи французької готичної архітектури з нотками романського стилю. Результатом його роботи став собор з трьома високими загостреними шпилями, увінчаними хрестами, з трехнефной шестистолпной базилікою, з витягнутим хором і круглою апсидою в два рівні.

Внутрішнє убрання костелу прикрашає група скульптур руки Петра Войнича, якого поляки звали “сучасним Фідієм”. Над інтер’єром, який, в цілому, відрізняється благородним аскетизмом, працював Казимир Сухольский. А в 1926 році храму був подарований сімдесятитритрубний духовий орган від імені братів Бернацких.

При Першій світовій війні уряд Австро-Угорщини конфіскував і переплавив для військових цілей дзвону церкви, а під час Другої світової війни собор опинився в самому центрі подій і був сильно пошкоджений українською артилерією.

У 1946 році костел святої Ельжбети, як і більшість храмів, був закритий. Тільки у 1991 році він був офіційно переданий українській греко-католицькій церкві і відкритий для відвідувачів. Сьогодні костел святої Ельжбети вважається архітектурною домінантою і одній з основних пам’яток Львова і Західної України в цілому.

P.S. Если вам не нравится жить в шумном и загрязненном городе, тогда жилой комплекс Львовский что находится по Киевом может вас заинтересовать. Обилие зелени, красивая природа и не сильная отдаленность от столицы идеально подходят для жизни семьи.