Кохання очима студента: п’ять асоціацій

Фото Катерини Сінотової

На побутовому рівні “кохання” – одне із небагатьох слів, які виражають майже повну абстракцію. Люди під поняттями любові та кохання розуміють різні значення. Психологи розпочали вивчення кохання саме з доведення існування його як суб’єктивної і об’єктивної психологічної реальності. Виявлення змістових атрибутів поняття “кохання”, як і раніше, продовжує залишатись актуальною проблемою, оскільки базові характеристики даного поняття переживають суттєву трансформацію за останні роки. В результаті соціальних та економічних змін у молоді змінюється емоційне наповнення даного поняття.

У своєму нещодавньому дослідженні психолог Чернігівського національного педагогічного університету Наталія Веселова, аби з’ясувати  особливості розуміння поняття “кохання” сучасними українськими студентами, використала метод спрямованих асоціацій: респондентам пропонувалося дати лише п’ять асоціацій до слова “кохання”. Серед асоціацій висловленних юнаками, виокремилося декілька смислових груп:

  • позитивні емоції;
  • метафоричні визначення;
  • інтимність та близькість,
  • негативні емоції;
  • родинні асоціації.

Серед асоціацій дівчат категорії розподілились наступним чином:

  • романтичні почуття;
  • метафоричні визначення;
  • негативні емоції;
  • сімя та шлюб;
  • піклування й турбота.
Фото Катерини Сінотової

Результати дослідження продемонстрували, що найбільш згадуваними асоціаціями були емоції та почуття у представників обох статей. У чоловіків – повага, довіра, щастя, радість, ніжність, розуміння, вірність, дружба, любов; в поодиноких випадках – самопожертва, поступливість, відданість, постійність, романтика (це може свідчити про готовність чоловіків іноді поступатись власними інтересами заради кохання). У жінок категорія емоцій та почуттів містила наступні асоціації – довіра, пристрасть, взаєморозуміня, ніжність, щастя, вірність, повага, дружба, романтика, щирість.

Здебільшого жінки трактують кохання, як духовне почуття (платонічне кохання), а не зводять його до статевої близькості. У чоловіків же фігурує категорія інтимно-сексуального потягу, яка проявляється в наступних асоціаціях: секс, пристрасть, поцілунок, потяг, ендорфіни (це підкреслює значення для чоловіків біологічної складової та статевого потягу).

Наявність серед асоціацій негативно забарвлених може свідчити про власний досвід вже пережитого нерозділеного кохання чи негативних відчуттів пов’язаних з ним. У жінок це – сум, біль, тривога, залежність, страждання, розчарування, ревнощі. У чоловіків – біль, сум, страждання, переживання, розчарування, обмеженість. Деякі метафори також можуть це засвідчити – війна, головний біль, удар.

Серед юнаків 19-20 років дослідниця не виявила асоціацій, пов’язаних зі шлюбом, весіллям чи народженням дітей. А от у  дівчат поодинокі випадки даних асоціацій зустрічаються: дитина, шлюб, сім’я, весілля, затишок. Для жінок кохання проявляється також через асоціати піклування, підтримки, турботи, допомоги та відданності. Чоловіки асоціюють кохання в даному напрямку тільки з відповідальністю. Це може свідчити про вплив статево-рольових стереотипів.

Особливо цікавою є категорія метафор. У чоловіків кохання асоціюється з  океанським берегом, стрибком, ефектом вибуху, ударом блискавки, наркотиком, повітрям, ейфорією. У жінок більш класичні метафори – серце, троянда, червоний, стріла, шоколад, вогонь, танго.

В цілому сприйняття кохання жінками і чоловіками продовжує зберігатись в доволі традиційному вигляді: у жінок – це довіра, пристрасть, ніжність та піклування, а чоловіки зображають кохання через повагу, довіру, потяг та секс. Проте, молоді люди 19-20 років не асоціюють кохання зі шлюбом чи сім’єю, що демонструє зміну вікових стереотипів створення сім’ї.