Кішки – найзагадковіші створіння нашої оселі

Кішки

Кішки милостиво дозволяють нам їх любити, за що ми повинні бути їм вдячні.

КішкиНайграціозніше і найохайніше створіння, мила невинність, яка під м’якими подушечками ховає гострі пазурі – кішка, загадкова і сильна характером, робить тільки те, чого хоче в даний момент, обожнює знаходитись в центрі уваги. Ми обираємо її, а вона сама обирає для себе господаря, норовлива і горда, не дозволить будь-кому доторкнутися до свого чепурного хутра. Якщо у вашому домі є кішка, інших прикрас не потрібно.

Походження 

Задовго до появи людини 50 мільйонів років тому виникли перші представники котячих – хижаки схожі на горностая з витягнутим тілом і короткими лапами вважались також предками собак та ведмедів. Палеонтологи називали їх міацидами, через 10 мільйонів років з їхніх нащадків розвинулись кішко подібні хижаки з яких виникла група тварин – дінікти, вони були схожі на рись, проте з довшими іклами. За думками зоологів нащадки дініктів розділились на дві групи. В першої групи подовжилися ікла, вони дали початок роду саблезубих кішок, у другої групи ікла навпаки зменшились, створилося сімейство до якого відносяться домашні кішки.

Домашня кішка відносить до роду Феліс  родини Котових, основним пращуром домашніх котів прийнято вважати дику північно-африканську лівійську кішку. Вона відома ще як степова, краплиста, нубійська, що одержала свою назву від давньої держави Нубії. Дика нубійська кішка збереглася й до наших днів. Територія її мешкання: майже вся Африка, територія від Середземномор’я до Китаю, включаючи Закавказзя й Середню Азію, низини річок Уралу й Волги. Живе ця кішка в пустелях із заростями , у чагарниках поблизу водоймищ, у горах, передгір’ях, поблизу населених пунктів.

Зовні кішка нагадує домашню, з вузьким довгим тілом, високими ногами, тонким загостреним на кінці хвостом.

Паралельно з одомашнюванням нубійської кішки в Індії та Афганістані була приручена індійська степова кішка.  Проживання цього виду простягалося аж до гір Середньої Азії. Індійська степова кішка подібна до домашньої, але має інше забарвлення, довгу шерсть й більша за розміром.

Імовірно, що ці кішки були одомашнені на два тисячоліття раніше від африканського виду, але докази відсутні. Існує багато легенд появи кішки в людському помешканні. В індійських легендах богиня, що оберігає немовлят, їде верхи на кішці.

Кішка в Стародавньому Єгипті.

Найперші  зображення кішок, які відносяться до 2600р. до н.е. знайдено  в єгипетській гробниці. В Древньому Єгипті  існував культ Баст, який бере свій початок в епоху близько 1000 р. до н.е. і проіснував до 390 р. н.е.

Баст була богинею  радості і втілювала собою родючість  та здоров’я  як благословення Сонця, вважалась покровителькою материнства. Зображувалась  у вигляді жінки з головою кішки . На святах в її честь, які відвідували щорік  півмільйона чоловік, були муміфіковані і поховані сотні тисяч кішок. В Бубастисі – центрі культу Баст, священні кішки жили у храмі близько 300 м завдовжки, де піклуватися про них вважалось за честь і передавалось від батька до сина. За ними спостерігали жерці, не пропускаючи щонайменшого  поданого  священними тваринами знака.

Після 1600 р. до н.е. кішки з’являються  в єгипетському мистецтві. Їх змальовували згорнутими калачиком під стільцями своїх господарів, вони гризуть кістки, граються.

Єгипетські художники змалювали сотні кішок на плитах гробниць і папірусі. Вони ліпили їх з бронзи, золота, каменя і дерева, робили з глини, вирізали із слонової кісті. Молоді єгиптянки носили амулети із зображеннями кішок, які називалися “утчат” і були символом родючості. Дівчата благали богів  мати стільки дітей, скільки котенят зображено на їх амулеті. Слово “утчат”, як і самі кішки, поширювалося по всьому світу і  стало основою слова “кіт” в англійському, французькому, італійському, російському, індійському і інших мовах.

Поширенню кішок за межі Єгипту перешкоджали самі єгиптяни, які так почитали кішок, що протягом багатьох століть забороняли їх вивіз. Коли єгипетські мандрівники знаходили в інших країнах домашніх кішок, то купували або викрадали їх, щоб привезти назад до Єгипту, вважаючи що ці чудові тварини належать тільки цій країні.  Фінікійці, знайшовши собі вигоду при першій нагоді вивозили кішок з Єгипту і продавали їх цінним любителям тварин в інші країни. Таким чином домашні кішки вперше з’явилися на фінікійських торгівельних шляхах, поширившись пізніше по всьому світу.

Незвичайні коти 

КішкиКожна кішка особлива своїм характером та природною вдачею, ласкавістю та незалежність маленької пантери вона вривається в наше життя. Як відомо коти не полюбляють воду і часто купання закінчується миттям їхнього господаря з пораненими руками і бісиками в очах. Але є кішки , які ламають цей стереотип – турецький Ван їх ще називають “плаваючими кішками”. Ці представники котячих з власної волі  плавають, та в себе на батьківщині вважаються чудовими плавцями і рибалки. Якщо ви наповните ванну теплою водою, то без всяких проблем зможете покупати її, плавання доставляє кішці велику радість.

І це не одна особливість турецьких кішок, їхні очі мають різне забарвлення одне голубого, інше жовтого кольору.

Незвичайними можна назвати породу кішок сфінкс – кішки без хутра, на дотик з гладкою теплою шкірою. Кошенята народжуються вкритими тонкою ніжною шерстю, яка з віком зникає і  може залишатися лише на кінцівках.

Цю кішку без вагань можна тримати в своєму домі вагітним жінкам, так як не маючи хутра вони цілковито безпечні для майбутньої мами. Привертаючи до себе велику уваги, ці кішки залишаються люблячими і спокійними, вважаючи себе на рівні з господарем.

Не менш цікавою породою кішок можна з  впевненістю назвати сіамську. Котенята народжуються білими, а з віком отримують темні кольори.  Сіамські кішки дуже голосно кричать. За спостереженнями, в “мові” вони використовують 11 приголосних і всі явні звуки. Мають вередливий сильний характер, дуже кмітливі і винахідливі.

Вплив  кішок на людину 

Чи може кішка впливати на ваше здоров’я? Не дивуйтесь, але вчені вважають, якщо ви маєте кішку,то проживете довше. Статистика свідчить про те що власники кішок менше страждають від безсоння, болів в спині, головних болів і стомлюваності. Ці тварини допомагають людям знімати напругу і психологічні навантаження, заспокоюють. Деякі лікарки рекомендують  літнім пацієнтам заводити кішок, вважаючи, що від  їх присутності покращиться самопочуття господаря і збільшиться тяга до життя.

Яким же чином кішки впливають на наше здоров’я? Інколи у нас підвищується настрій вже тому, що ми просто торкаємося до кішки, при цьому розслабляються і набувають нормального тонусу м’язи всього тіла. На нас позитивно впливає відчуття  спокою і задоволення, яке ми отримуємо, реалізовуючи свої відчуття любові і ніжності, на які кішки відповідають взаємністю.  Чого  тільки варте  заспокійливо – гіпнотизуюче муркотіння вашого улюбленця, що супроводжується легким впиванням кігтів. Кішку не покладеш туди куди хочеться вам, вона все рівно примоститься саме на тому місці де зручно їй, причому не рідко це місце опиниться у вас хворим.