“Хропуни” атакують

храп

храп Часто жартують, що хропіння придумано для жінок, щоб вони не засмучувалася, коли чоловік не прийшов ночувати додому. Важко знайти людину, яка хоча б раз за своє життя не хропіла або не чула цього звуку. Дійсно храп – це проблема не тільки оточуючих. Хропіти людина може в будь-якому віці. Не залежно чи їй 20 чи 45 років.

Хропіння буває різним, інколи схожим на миле “мурликання”, але  частіше на гул літака. Не даремно ж храп вимірюють в децибелах… “Я б’ю свого хлопця подушкою або копаю, коли він хропить.” – жартує студентка ЧНУ Ірина Закутій.

Ніхто не хропе просто так

Переважно до лікарень приходять батьки з дітьми, які хропуть. Дорослі ж “хропуни” не надто занепокоєнні цим явищем. Насправді ж нічний храп – це перший сигнал про порушення в організмі, а не просто дискомфорт в спільному житті. Часто люди вважають основною причиною хропіння – нежить. Завідувач лор-центру чернівецької обласної клінічної лікарні Мирослав Воєвідка розповідає, що причин храпу може бути багато. “Обструкція (перешкоди у верхніх дихальних шляхах) призводять до появи храпу. До таких перешкод відносяться: природжена вузькість носових входів, викривлена носова перегородка, гіперпластичний риніт, поліпозний синуїт. Інші причини  знаходяться в носоглотці. В ній є  утворення – аденоїди, які переважно зустрічаються у дітей. Також збільшенні піднебінні мигдалики. І звичайно довгий язичок, що знаходиться в горлі.” – розказує пан Мирослав.

Храп зупиняє дихання

Люди звикають до хропіння, як до звичайного явища у їхньому житті. Деколи не усвідомлюючи наслідків. Храп – не просто порушує сон людини, що поруч, а й завдає шкоди самому “хропуну”. Як зазначає, Мирослав Воєвідка хропіння приводить до збільшення в організмі людини вуглекислого газу. “Через це людина почуває себе втомленою, сонною знижується рівень працездатності, погіршується пам’ять. Та це не найгірше. Хропіння призводить до синдрому сонного апное. За годину сну в людини може зупинитися дихання від 5 до 40 і більше разів. Якщо така пауза триватиме більше 2 хвилин наступить смерть” – розповідає Мирослав Дмитрович.

Хроплять переважно чоловіки, кількість хропунів серед них збільшується після 40 років. Проблема хропіння в дітей є тимчасовою і її легше вирішити, ніж в дорослого.

Так званий “богатирський” храп може погубити свого власника. Крім основних наслідків є ще й інші. Насамперед, підвищення тиску, порушення серцевого ритму. Періодичне повторення синдрому сонного апное призводить до інфарктів і інсультів.

На дуель із хропінням

Боротьбу з хропінням ведуть всі кому воно надокучає. Хтось переверне людину на бочок, хтось штовхне, а дехто накриє подушкою. Та всі ці методи недієві і не врятують від “нічного жахіття”. За словами Мирослава Воєвідка основні способи боротьби з хропінням можна поділити на консервативні і хірургічні. «Консервативні методи – це коли людина страждаючи синдромом сонного апное позбувається його без внутрішнього втручання. Тобто, худне, відмовляється від алкоголю і сигарет. Особливими способами лікування є кріоаплікація, ультразвукова увулопалатопластика, радіохвильова увулопалатопластика, які ще не набули поширення в Україні. До хірургічних методів відносять такі: вирівнювання носової перегородки, видалення аденоїдів, вкорочення язичка, конхотомія, ектомію від збільшених мигдаликів, увулопалатопластику».

В Україні найпопулярнішими методами вирішення проблеми хропіння залишаються хірургічні. Та все ж людей, які звертаються за допомогою до медиків не так багато. Для них хропіння це тимчасова нічна не зручність до якої з часом звикається. Свого часу у Сант-Петербурзі храп хотіли заборонити, бо він порушує тишу.