Холодний Яр. Минуле і сучасність

image“Ненависть Росії до української державності по тривалості сміло може зайняти перше місце в книзі рекордів Гіннеса“, – зазначив Ярослав Федорчук, народний депутат України, член фракції БЮТ, під час зустрічі зі студентами першого курсу Інституту Журналістики.

Урядовець висловив власну точку зору щодо сьогоднішньої ситуації в Україні, порівнявши її із подіями у Холодному Яру на початку ХХ століття. Нардеп представив студентам фільм “Вони боролись до загину”, який містить детальний опис ситуації того часу.

Власне, Ярослав Федорчук є автором ідеї стрічки, а сам він був очевидцем. Фільм досить прямолінійний. Він чітко і зрозуміло, у хронологічній послідовності, відображає історію 20-х років минулого століття. Тут описані події у Холодному Яру, ситуація в державі під час більшовицької окупації та повстанські загони отаманів. Документальна стрічка також містить цитати учасників боротьби, коментарі українських істориків.

Урядовець провів паралелі між сьогоденням і подіями того часу. Прикладом став так званий “уряд”, що мав тоді назву “Народний секретаріат”. Це управління було створене у Харкові, у 1917 році. Один із народних секретарів, Затонський писав у своїх спогадах: “Ми називали себе урядом і самі до цього ставились дещо гумористично. Який з нас уряд був? Без армії, без території… “. Український історик Людмила Гриневич додала: “Цей уряд був створений фактично в Москві і основним його призначенням було створення прикриття для введення російських радянських військ на територію України”. За словами нардепа, сьогодні ми маємо прототип такого Народного секретаріату, який організувався у Донбасі. На думку пана Федорчука, такі уряди створюються для того аби “під цією назвою іти завойовувати Україну, ніби то не Росія нападає а самі ж українці”.

image“Холодний Яр – одна з найяскравіших сторінок Визвольної боротьби в Україні. Це живий приклад, як невеликі числом, але незламні духом можуть успішно боротися з незрівнянно сильнішим ворогом”, – ця цитата нашого письменника та військового Юрія Горліс-Горського змусила кожного серйозно задуматися. Дійсно, як зазначив Ярослав Федорчук: “Україна постійно бореться зі своїм вічним ворогом.” Проте до Холодного Яру не стояло питання державності та самостійності нашого народу. Події 20-х років таке питання поставили. Тож українці змогли об’єднатися заради мети: “Вольна Україна!”. Холодний яр, за словами урядовця, є найяскравішим прикладом самоорганізації, самопожертви, готовності до боротьби до кінця за державність. Народ воював, гинув і прагнув досягти поставленої цілі.

Так, зважаючи на досвід наших предків, ми маємо зробити для себе висновок. Висока самоорганізація і готовність до боротьби за державу в часи Холодного Яру мають бути прикладом для сучасного громадянина, який повинен бути готовим до будь-яких викликів.

Кулібаба Анастасія