Хочу працювати – це означає буду!

Хочу працювати

Хочу працюватиБагато хто з молоді починає працювати ще до того, як виповнюється 18 років. З одного боку, це великі перспективи незалежності від батьківського гаманця, а з іншого – нові труднощі та відповідальність. Та щоб перший досвід не став останнім треба знати свої права та обов’язки.

На сам перед не забувайте про підписання трудового договору та медичний огляд. До речі, згідно статті №197 українського Кодексу законів про працю перше робоче місце надається строком не менше двох років. Вас можуть узяти на роботу вже у віці 16-ти років, та при певних обставинах і з 15-ти, але на це потрібна згода одного з батьків чи опікуна. В кожному випадку ви маєте працювати у вільний від навчання час. Якщо роботодавець не дотримуватиметься цих вимог, то ваші права не будуть захищені.

Якщо ви вирішили підзаробити під час канікул, то законом дозволено працювати лише 24 години на тиждень у віці 15-16 років. До 18-ти років вам буде можна підвищити кількість годин до 36 на тиждень. Якщо ви працюєте цілий рік після вільного від навчання часу, то можете бути зайняті 12 годин (15-16 років) або 18 годин (16-18 років) на тиждень. В принципі можна спробувати фріланс та заробіток онлайн наприклад писати тексти, малювати баннери чи навіть створювати прості сайти.

І звісно не будемо забувати про приємні моменти – це відпустка. Так, ви теж маєте на неї право. Причому це ваш законний 31 календарний день, наданий у зручний для вас час. Навіть ще краще: перша відпустка може бути надана вам ще після перших шести місяців роботи в організації чи на підприємстві. Ви також маєте право на додаткову відпустку для складання іспитів. Але не забувай, важка, шкідлива та небезпечна праця, нічні зміни, роботи у вихідні та надурочні роботи ти не маєш права виконувати, це заборонено законодавством.

Якщо бажання працювати є, а самостійно чи через знайомих знайти місце ти не можеш, то слід звернутися до міського Центру зайнятості. Якщо ти вже працюєш, а роботодавець порушує твої права, з цим питанням слід звертатися до служби у справах дітей, яка має право перевіряти організації на дотримання умов праці дітей. Якщо твоєму здоров’ю щось погрожує або порушуються твої інтереси, то батьки або службові особи мають право вимагати твого звільнення. А ось роботодавець може самостійно звільнити тебе лише за згодою служби у правах дітей. Тож працюй, відпочивай, вчись, бо на все це ти маєш законне право!

P.S. Купить книги сейчас проще простого, нужно зайти в книжный интернет магазин, где из широкого ассортимента можете подобрать для себя полезное чтиво.