Який він цей екотуризм?

екотуризм

екотуризмДеяких людей пробирає нервове тремтіння, коли їх називають «туристами». Турист – це той, хто подорожує і відпочиває виключно для особистого задоволення, не приймаючи до уваги особливості місцевої культури та навколишнього середовища. Але розслабтеся, адже туризм практично рухає соціально-економічний процес деяких країн.

За довгі роки існування туризму, його генеалогічне древо пустило багато відгалужень – пригодницький, експериментальний, екстремальний і т.д. Одна їх недавніх гілок – екотуризм, який визначається Міжнародним співтовариством екотуризму (TIES) як «відповідальне по відношенню до природи подорож, що зберігає навколишнє середовище і підвищує добробут місцевих жителів».

Прогулянка по тропічному лісі не вважається екотуризмом, якщо тільки ця прогулянка не принесла лісі або місцевим жителям відчутної користі. Рафтинг стане екотуризмом тільки якщо, завдяки подорожі підвищиться поінформованість про проблему регіону або водний канал буде взято під захист. У будь-якому випадку ваша подорож повинне не тільки зберегти, але і якимось чином поліпшити місце вашого візиту.

Для тих, хто хоче нетипового, практичного досвіду, екотуризм стане вірним вибором. Починаючи з 1990 – х. рр.. частка його зростає щороку на 20-30%, в той час як ринок традиційного туризму типу «сонце і пісок» вже перезріло. Так, наприклад, туризм в республіці Коста-Ріка практично повністю екологічний, що приносить державі 1000 $ за візит одного туриста. А під Франції дохід від традиційного туризму – лише 400 $ за візит.

У той час як багато хто вважає екотуризм чимось одноманітним, з дуже обмеженими можливостями для подорожі в певні місця, правда полягає в тому, що існує кілька видів екотуризму.

Агротуризм або сільський туризм дозволяє мандрівникам самим випробувати сільське життя вибраного місця, взяти участь у місцевих святах, познайомиться з традиційної сільської кухнею, зі зразками місцевого ремесла, і в підсумку – перейнятися повагою до навколишнього середовища і місцевих традицій. Найбільш затятими прихильниками агротуризму виступають самі місцеві жителі, відчули всю красу цього виду. Гості селян працюють разом з фермерами в полі, по коліно стоять у воді з рибалками, витягаючи повні мережі. Агротуризм дає хорошу підтримку сільським жителям. Однак є компанії, що пропонують під виглядом агротуризму, просто комфортабельні пансіонати небудь в глушині. Не варто їх плутати. Однією з особливостей сільського туризму є деякий відсутність звичних зручностей.

Набирає обертів ще один різновид – «зелений» туризм, ключовий момент якого – зберегти відвідувані туристами регіони, зробити так щоб, створені людиною будови і транспортні шляхи не знищили їх.

Зелений туризм часто плутають з підтримуючим і екологічним. Наведемо приклад: проживання в будиночку, оснащеному сонячними батареями, системою переробки дощової води і туалетами, заготовлювати компост, цілком може вважатися зеленим туризмом.

Підтримуючий туризм – «будь-яка форма туризму не скорочує кількість місцевих ресурсів, і дозволяє майбутнім відвідувачам насолодитися місцем в тій же мірі». Якщо, наприклад, туристів було так багато, що вони перешкодили нормальному перебігу сезону парування тварин, і в майбутньому у них народиться менше дитинчат, то такий туризм не може бути названий підтримуючим.

Всілякі екскурсії на природу, наприклад, морські круїзи до пінгвінів до Антарктики будуть вважати вже природним туризмом. Такі подорожі можуть не мати ніякого позитивного вплив на місця відвідування. Наступним підвидом екотуризму є культурний туризм – взаємодія з унікальною культурою місцевості. Головна ідея цього виду – навчитися чому-небудь у процесі взаємодії, наприклад, гобелени ткати.

В основі кожного виду екотуризму лежать загальні принципи: мінімізувати негативний вплив на дику природу і навколишнє середовище, підвищити культурну обізнаність людей, заохочувати повагу до місцевих традицій та забезпечувати підтримаю сільським регіонам.

Важлива частина планування вашого еко-туру – точно знати чого ви хочете, і мати реальні уявлення. Пам’ятайте головне – за пару тижнів ви не врятуєте світ, але зможете поліпшити чиєсь життя!

P.S. Отдых на природе вообще достаточно положительно влияет на человека, поэтому кардиологический санаторий в Подмосковье как раз расположен в таком спокойном, тихом, окруженном природой месте.