Думки про тіло: як ми оцінюємо власну зовнішність? (+тест)

манекен

manekenСтавлення людини до себе в першу чергу пов’язане з оцінкою свого тіла. Для сучасної людини її тіло стає тією суттєвою умовою, яка багато в чому визначає професійну, соціальну і навіть особистісну успішність. Можна стверджувати, що уявлення про тіло є сьогодні одним з аспектів уявлень про людину і її місце в суспільстві.

Зразкова тілесність функціонує у суспільстві як один із найвагоміших і найпривабливіших ідеалів. Жінки, приміром, схильні сприймати власні груди меншими, ніж зразковий, ідеальний розмір, та набагато меншими, ніж розмір, який вони приписують ідеалу чоловіків. І хоча розмір бюста, якому віддають перевагу чоловіки, досить великий, він все ж менший, ніж той, що приписують чоловічому ідеалу жінки. Вони точні в тому, що чоловіки віддають перевагу жіночим фігурам з великим бюстом, невеликою талією і вузькими стегнами, проте такий еталон створює дилему для багатьох худорляво-струнких жінок, оскільки великий зріст і вузькі стегна рідко поєднуються природним чином з великим розміром грудей. Цікаво, що жінки з великим бюстом теж незадоволені своєю тілобудовою і схильні використовувати коригуючі засоби.

Для чоловіків же вдоволення розміром власної грудної клітини є ще більш важливим аспектом образу тіла і самоповаги, ніж вдоволення розміром грудей для жінок. Бажання підкреслити м’язи торсу обумовлює популярність важкої атлетики, вживання білкових добавок з високою калорійністю, анаболічних стероїдів і, рідше, грудних імплантацій. За західною статистикою, один з п’яти пацієнтів пластичних хірургів – особа чоловічої статі. Як правило, це чоловік, невдоволений власними м’язами. Інколи такі чоловіки вдаються до дієт, аби зігнати жир і підкреслити грудні м’язи. За останні 30 років навіть іграшки чоловічої статі стали більш мускулистими, в окремих випадках більше, ніж природно можливо. Еволюція цих фігур свідчить, що ідеали чоловічого тіла поступово стають такими ж недосяжними, як і жіночого.

Дівчата-моделі, що представляють моду, рекламу на обкладинках та плакатах, у журналах для чоловіків, а також актриси часто є досить нетиповими. Незалежно від того, яким саме чином склався сучасний еталон жіночої краси, виник ідеал – стрункість стану та пишність грудей. Дівчата, залежно від того, чи відповідають вони, чи ні цим вимогам, переживають покращання або погіршення свого самообразу та своєї самооцінки. Звісно, хлопці теж зазнають впливу бажаних стереотипів, старанно поширюваних засобами масової інформації. Образ високої, стрункої постаті з широкими плечима та вузькими стегнами так само переслідує і їх.

В основі невдоволення власною зовнішністю лежать далеко не тільки суб’єктивні уявлення про надумані  “дефекти”. Дуже часто – це недоброзичливі оцінки оточуючих, а наша самооцінка здатна буквально розсипатися лише від одного зауваження з приводу нашої зовнішності, або від швидкоплинного іронічного погляду.

Можливо, бувають моменти, коли ми усвідомлюємо, що виглядаємо не так добре, як нам хотілося б. Загальноприйнятий сьогодні культ зовнішності заважає нам ставитися до свого тіла об’єктивно. Негативна фіксація на тій або іншій ділянці тіла завжди пов’язана з нашим минулим.

 ТЕСТ “ДУМКИ ПРО ВЛАСНУ ЗОВНІШНІСТЬ”

Пригадайте, як часто у вас з’являлися чи могли б з’явитися негативні емоції щодо своєї зовнішністі  у запропонованих в тесті ситуаціях?

Зафіксуйте відповідний бал за кожним пунктом, який ви оцінюєте:

0 – ніколи;

1 – іноді;

2 – достатньо часто;

3 – часто;

4 – завжди, або практично завжди.

Звичайно, у деякі із перерахованих ситуацій, ви не потрапляли або їх просто уникаєте. Якщо так, просто вкажіть, як часто ви були б невдоволені собою через негативний образ тіла, якби потрапили у подібні ситуації?

1.      В оточенні малознайомих людей.

2.      Там, де я в центрі уваги людей.

3.      Коли люди мене бачать перш ніж я себе привів (привела) до ладу.

4.      Коли я з привабливими людьми своєї статі.

5.      Коли я з привабливими людьми протилежної статі.

6.      Коли хтось дивиться на ту частину тіла (або прояв тіла), яка мені не подобається.

7.      Коли люди дивляться на мене з певних кутів.

8.      Коли хтось хвалить мою зовнішність.

9.      Коли я думаю, що хтось мене ігнорує або відштовхує.

10.  Коли тема розмови стосується зовнішнього вигляду.

11.  Коли хтось критикує мою зовнішність.

12.  Коли нахвалюють чиюсь зовнішність, але нічого не кажуть про мою.

13.  Коли я чую, що критикують чиюсь зовнішність.

14.  Коли я згадую недобрі жарти або слова, що зачіпають мою зовнішність.

15.  Коли я з людьми, які говорять про вагу тіла або дієти.

16.  Коли я бачу привабливих людей по телебаченню і в журналах.

17.  Коли я приміряю новий одяг у магазині.

18.  Коли я ношу відкритий одяг.

19.  Якщо я відрізняюся одягом від оточуючих людей (на якомусь суспільному заході).

20.  Коли мій одяг не сидить як слід.

21.  Після того як я роблю нову стрижку або зачіску.

22.  Коли я без косметики (для жінки).

23.  Якщо моє волосся не лежить як слід.

24.  Коли мій друг або партнер не звертає на зміни (поліпшення) в моїй зовнішності.

25.  Коли я дивлюся на себе в дзеркало.

26.  Коли я дивлюся на своє голе тіло в дзеркалі.

27.  Коли я бачу себе на фотографії або на відеозапису.

28.  Коли мене фотографують.

29.  Коли я не у звичній фізичній формі.

30.  Коли я роблю фізичні вправи.

31.  Після рясного обіду.

32.  Коли я зважуюсь.

33.  Коли я думаю, що набираю вагу.

34.  Коли я думаю, що скидаю вагу.

35.  Коли я в поганому настрої від чого-небудь.

36.  Коли я думаю про те, який вигляд був деякий час назад.

37.  Коли я думаю про те, як мені хотілося б виглядати.

38.  Коли я думаю про те, як маю виглядати в майбутньому.

39.  Фліртуючи або займаючись сексом.

40.  Коли мій партнер бачить мене голяка.

41.  Якщо мій партнер торкається тих частин тіла, які мені не до вподоби.

42.  Якщо партнер не виявляє сексуальний інтерес.

43.  Коли я з певною людиною (якою?).

44.  У певний сезон року (який саме?).

45.  Під час певних видів відпочинку (яких саме?).

46.  Коли я їм певні харчові продукти (які саме?).

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Якщо ваш результат високий або дуже високий (103-184 – дуже високий; 73-102 – високий) – це означає, що ви дуже часто стикаєтесь із ситуаціями, коли ви стурбовані і засмучені з приводу своєї зовнішності. Ви можете натрапити на можливість вибуху неприємних емоцій практично в будь-якій ситуації.  Отож, вам варто зробити своє тіло “партнером по задоволенню” – це допоможе примиритися з ним. 

Майте на увазі, що своїм тілом незадоволені приблизно 90% жінок і 70% чоловіків. Сьогоднішній культ успіху і загальне преклоніння перед зовнішніми даними спотворюють той погляд, яким ми дивимося на себе. Найменший дефект, дрібний очевидний недолік ми часто схильні перебільшувати до межі. Нам здається, що саме з вини цих зовнішніх деталей не вдається бути щасливими і радіти життю. Вигадані або перебільшені за допомогою оточуючих недоліки здатні заступити навіть явні наші гідності. А подібні фокуси нашої психіки обходяться вкрай дорого: втратою самоповаги, хронічним невдоволенням собою, заздрістю до інших.

Середні (47-72) і низькі (менше 46) результати тесту вказують на те що є моменти і ситуації у вашому житті, коли ваше незадоволення тілом збільшується. Проте, навіть якщо в певних ситуаціях у вас виникають неприємні почуття, ви вмієте їх усувати.