Друга стать: красива жінка незрадлива?

Анна Ворожбит: " Дивовижний день, коли Я і ТИ перетворилися на МИ."
Анна Ворожбит: "Дивовижний день, коли Я і ТИ перетворилися на МИ"

В усі часи і в усіх спільнотах жіночій красі надавалося надзвичайного значення. Її канони змінювалися та не співпадали у різних націй і народів, у різних поколінь і соціальних груп. Однак глобалізація інформаційних процесів вплинула й на цю сферу. Уніфікація соціальних уявлень торкнулася і стандартів зовнішньої привабливості. В сучасному світі “красива жінка” стала культурно-інформаційним символом.

Особливості уявлень про “красиву жінку” у жінок різного віку спромоглися нещодавно з’ясувати на кафедрі соціальної та практичної психології Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Під керівництвом кандидата психологічних наук, доцента Тетяни Данильченко психологи опитали  молодих дівчат (17-22 років) і більш старших жінок (25-35 років) на предмет оцінки відповідності фізичних параметрів зовнішності, особистісних особливостей та соціально-психологічного статусу уявленню про красиву жінку.

В ході дослідження була виявлена одностайність жінок різного віку в описі демографічних, психологічних та зовнішніх параметрів красивої жінки. Єдина відмінність – це акцент у молодих дівчат на зовнішні параметри привабливості, а у старших жінок – на особистісні риси.

Аналіз отриманих даних щодо соціального статусу красивої жінки виявив, що рівень освіти, на думку більшості опитаних (77,8%), вищий, хоча зустрічались й інші варіанти: середня освіта (5,6%), спеціальна (5%), незакінчена вища (4,4%).

При описі ділових стосунків більшість опитаних зауважувала, що, як і у майже всіх працюючих, красивих жінок деякі колеги не люблять, деякі – підтримують (старші – 74,2%, молодші – 63,9%). Молоді дівчата також обирали варіант рівні стосунки з усіма – 18,9%, а старші – красива жінка має авторитет (11,9%).

У групах дівчат різного віку не зафіксовано відмінностей у оцінці сімейного статусу красивої жінки: більшість (60,7% – молодші жінки та 57,6% – старші) зауважує, що даний параметр не має значення, а значна частина (28,8%) вважає, що красива жінка заміжня.

Особливих відмінностей нема і в оцінці материнського статусу красивої жінки: більшість вважає, що цей параметр несуттєвий (68,9% – молодші жінки, 72,9% – старші).

Єдиним фактором щодо оцінки якого думки у жінок різного віку розійшлися, виявився зв’язок сприймання зовнішності та подружніх зрад. Так, старші жінки вважають, що зовнішність жінки не стосується її зради (72,9%), тоді як у молодих дівчат думки розподілилися на дві групи: красива жінка не зраджує (47,9%, старші в цьому впевнені набагато менше – 22%), а також зовнішність жінки не впливає на зради (43,8%).

Цікаво, що жінки 25-35 років вважають, що красою партнерки чоловіка від зрад не утримати (67,8%, і майже вдвічі менше – 38,5% – у молодшої групи). Молоді дівчата в більшій мірі вірять, що зовнішньо привабливим жінкам чоловіки не зраджують (48,4%), тоді як старші в цьому впевнені набагато менше (23,7%).

В цілому опитувані не погоджуються, що красиві жінки більш щасливі, хоча старші в це вірять більше (середній показник – 5,51 бали за 10-бальною шкалою). Значно вище досліджувані оцінюють той факт, що красиві жінки турбуються про власну зовнішність. Знову ж таки, старші жінки розділяють цю думку в більшій мірі (6,58 бали, дівчата – 5,93 бали). Опитувані оцінили вплив краси на кількість друзів в меншій мірі (25-35 років – 4,53 бали, 17-22 роки – 5,11 балів), ніж на кількість ворогів (відповідно 6,47 та 6,52 бали).

Таким чином, описуючи демографічний статус красивої жінки опитані молодшої та старшої вікових груп досить одностайні в своїх уявленнях про міжособистісні та ділові стосунки зовнішньо привабливої особи. Дівчата вважають зв’язок між зовнішністю та подружніми зрадами більш очевидним, ніж старші жінки.

У ході аналізу даних щодо особливостей зовнішності красивої жінки, був отриманий такий портрет. Це особа віком від 18 до 50 років 50-68 кг 159…176 см. При чому молоді дівчата більш категоричні при описі біометричних параметрів красивої жінки і межі норми у них дещо вужчі. Так, вони описують зовнішність привабливої жінки таким чином: вік – 17,8…47 років, вага – 49,6…67 кг, зріст – 160…176 см. Старші жінки більш “лояльні”: 19…51 рік, 50…70 кг, 158…177 см відповідно.

Фізичний образ красивої жінки опитані описують наступним чином: середнього зросту зі стрункою фігурою, має здорове доглянуте довге волосся – на противагу стереотипам – темного кольору (переважно брюнетка); в неї довгі вії, виразні очі блакитного або зеленого кольору, чуттєві губи, чиста гладенька шкіра та доглянуті руки з манікюром.