Доступно про кінорейтинги MPAA

У своїх статтях про кінофільми я буду часто писати про рейтинг MPAA, а тому, якщо хто не знає, спробую коротко та зрозуміло про це розповісти детальніше.
Перш за все, MPAA(Motion Picture Association of America), вона ж Американська кіноасоціація – це організація, до складу якої начебто входять звичайні батьки. Саме вони перегляюдають всі фільми, що будуть випущені у широкий прокат, та надають їм певний рейтинг з метою допомогти батькам визначитись, чи є доцільним показувати певний фільм своїм дітям. На сьогоднішній день існують такі рейтинги:


До перегляду допускаються абсолютно всі, батьки можуть сміливо брати на такий фільм чи то мультфільм дітей будь-якого віку.
Яскраві представники цього рейтингу: «Король Лев», «Уолл-І», та більшість сімейних комедій.


Також допускаються абсолютно всі, але батькам вже треба бути пильними, бо в фільмі можуть бути присутні сцени, котрі за рішенням батьків можуть бути неприйнятними для їхньої дитини. Ці сцени точно не пов’язані з сексом або наркотиками, але в них може бути показана жорстокість, хай і несерйозно, або ж моменти чи персонажі, котрі можуть налякати малечу.
Яскраві представники цього рейтингу: «Вольт», «Льодовиковий період».


До перегляду допускаються діти будь-якого віку, батьки повинні бути дуже обачними, в фільмі можуть бути сцени, неприйнятні для дітей віком до 13 років. В таких сценах можуть бути присутні: насильство, але ненатуралістичне; слова, пов’язані з сексом та наркотиками, та сцени, що на них натякають; деякі грубі слова, як то «чорт, дідько, трахнути і т.і.». Стовідсотково відсутні відверті сцени, занадто лайливі слова та натуралістичні сцени насильства. Цей рейтинг найбільш поширений.
Яскраві представники цього рейтингу: «Трансформери», «Аватар», «Пірати Карибського моря» та більшість блокбастерів.


Діти віком до 17 років до перегляду допускаються лише у супроводі дорослих. В фільмі присутні деякі або навіть всі із таких елементів, як: насильство з зображенням крові та, наприклад, відрубаних кінцівок; сексуальні сцени, часом досить відверті; найгрубіші лайливі слова у будь-якій кількості; використання наркотиків.
Яскраві представники цього рейтингу: «Втеча з Шоушенку», «300», «Термінатор 2: Судний день».


На ці фільми діти віком до 17 років не допускаються взагалі. Причиною можуть бути занадто відверті сексуальні сцени, епізоди, що зображують надмірну жорстокість, або ж занадто неприйнятна мова. Але наскільки я знаю, частіше за все такий рейтинг фільми отримують саме через занадто реалістичне зображення статевого акту. Однак такий рейтинг не означає, що фільм є порногафічним. І все ж його рекламу заборонено у ЗМІ, тож неважко зрозуміти, що кінотеатри загалом не бажають зв’язуватись з подібними картинами і заробити купу грошей у такого фільму занадто мало шансів.
Яскраві представники цього рейтингу: «Останнє танго в Парижі», «Поганий лейтенант», «Мрійники», багато артхаусних фільмів також отримають цей рейтинг з відповідної причини.

Як фільмам присвоюють такий рейтинг? Спеціальна комісія переглядає фільм і виносить вердикт. Якщо режисер або продюсери фільму з ним не згодні, вони мають право подати на апеляцію. В такому разі повторно збирається комісія у складі 14-18 чоловік і після перегляду надають список сцен, які і вплинули на надання кінокартині певного рейтингу. Після цього у творців фільму є декілька виборів:
– видалити вказані сцени;
– перезняти або перемонтувати їх з метою пом’якшення рейтингу;
– погодитись із рішенням комісії.

З усих рейтингів хочу звернути Вашу увагу саме на PG-13 та R. Гадаю, саме ці рейтинги отримує більшість фільмів, особливо ті, що виходять на широкі екрани. І дуже часто студії наполягають на рейтинзі PG-13, бо ж він дозволить зібрати більше грошей, ніж R. Тому часто нам доводиться спостерігати не зовсім той фільм, який бажав показати режисер. Радує, однак, що пізніше на DVD та Blu-Ray може вийти ще й так звана Unrated або ж Uncut версія, яку можуть збагатити новими сценами або перемонтувати вже існуючі, додавши крові та лайливих слів. Так, наприклад, було з фільмом «Міцний горішок 4.0/Die Hard 4.0».
Тож, чим нижчий рейтинг, тим більше шансів зібрати багато грошей.

Ось іще доволі цікавий трейлер фільму «Американська кіноасоціація/This Film Is Not Yet Rated», в котрому доступно пояснюють та розслідують критерії визначення рейтингу.
Сам фільм теж доволі цікавий, в ньому крім вище сказаного розглядається робота комісії, а також проводяться спроби дізнатись, хто входить до складу цієї комісії, котра є засекреченою. Проте не будемо відволікатись.

Трейлер англійською, перекладати його майже не бачу сенсу, адже всі ці рейтинги застосовуються лише на території США та в деяких інших країнах. Деякі країни мають свої власні рейтинги та обмеження. У нас більшість рейтингів легко пом’якшують, просто позбавившись лайливих слів. Навіщо тоді я все це розповідаю, спитаєте Ви? А лише для того, щоб Ви вже з рейтингу фільму знали, що слід очікувати, а що ні. Наприклад, виходить новий бойовик, який Ви хочете подивитись. І якщо він має рейтинг PG-13, то не треба розраховувати на кров та надмірну брутальність. Або ж Ви натикаєтесь на якусь популярну комедію і плануєте подивитись її з батьками. В такому разі рейтинг R чітко підкаже, що, можливо, таке рішення є хибним і під час перегляду Вам буде ніяково.
Рейтинг фільма легко знайти хоча б і на моєму улюбленому кіносайті kinopoisk.ru, знайшовши фільм через пошук та подивившись його сторінку. А на англомовному кіносайті imdb.com у графі “Parents guide” можна прочитати список та описання сцен, через які фільм може бути неприйнятними для дітей та впливати на рейтинг.
Тож будьте пильними, не очікуйте від фільму більше, ніж те, на що вказує рейтинг.

Я студент, вчусь на перекладача. В майбутньому мрію перекладати фільми. До речі, кіно – моя стихія. Я доволі балакучий, якщо знайду для себе тему. Дуже полюбляю жартувати.