Як доглядати за рибками в акваріумі

рибки в акваріумі

рибки в акваріуміБагато людей заводять акваріум, вважаючи, що рибок треба тільки час від часу годувати, а також просто доливати воду, що випарувалася. Ця помилкова думка, оскільки рибкам, як і будь-яким іншим тваринам, життєво потрібна турбота і регулярна увага. Якщо ви вже завели акваріум, і не розумієте, чому його мешканці гинуть, або чому все у воді стало зелено, значить, ви щось робите неправильно. Давайте спробуємо розібратися, що до чого.

Перше, і найважливіше – якість води. Не даремно говорять, вода – це основа життя на Землі. Тому доведеться трохи заглибитися в науку, щоб згадати, які параметри мають значення для риб: температура, кислотність, жорсткість, вміст хлору, з’єднань азоту і кисню. За усім цим доведеться стежити за допомогою термометра і спеціальних тестів хоч би час від часу. Є надсучасні фільтри нарпиклад Fluval FX7 що не тільки дозволяють стежити за параметрами акваріуму але й передавати їх на ваш смартфон/компьютер.

Потрібно розуміти, що рибки роблять у воді усе властиве живим організмам, а не тільки дихають. І у них немає можливості самим освіжати собі місце існування. Тому дбайливий рибовод знає, що після запуску акваріума слідує регулярно (раз або два в тиждень) п’яту частину води зливати, і замінювати на нову. В якості свіжої цілком піде холодна вода з-під крану, тільки її обов’язково потрібно довести до кімнатної температури і переконатися, що з’єднання хлору і зайві гази вийшли. Або можна використати спеціальні хімічні кондиціонери, які виконують цю функцію відразу після їх додавання.

Правильно встановлений акваріум є біологічною системою, в якій великі живі організми (ними можуть бути навіть дрібні рибки) виділяють токсичні з’єднання азоту, а мікроскопічні бактерії цим живляться, переробляючи аміак і нітрати в кисень і нешкідливий азот. Якщо риб надто багато, бактерії можуть не справлятися зі своїм завданням, і риби можуть почати хворіти і гинути. Також, від надлишку нітратів можуть почати рости небажані водорості (зелені нарости на стінках і декораціях). Відповідно, щоб панувала гармонія, слід контролювати популяцію риб, і обов’язково усувати перенаселення. Ще один хороший спосіб швидко налагодити і упевнено підтримувати баланс – використати систему зовнішньої фільтрації. Наповнювачі зовнішніх фільтрів містять не лише дрібну губку для очищення води від механічних забруднень, але і особливі пористі матеріали, в яких селяться нітрифікуючі бактерії, що допомагають вам зберігати воду чистою і безпечною для риб.

За температурою води допомагають стежити спеціальні термометри, які можуть бути погружными або настінними. Варто уважно прочитати опис вашої породи риб, щоб знать, яка температура їм потрібна, і за допомогою нагрівачів або інших пристосувань тримати стабільний температурний режим.

Не менш важливий для риб кисень, розчинений у воді. Коли риб багато в місткості невеликого літражу, може виникнути кисневе голодування, в результаті якого рибки спочатку жадібно ковтатимуть ротом повітря у самої поверхні води, а потім тяжко загинуть від опіків зябер. Щоб така ситуація не сталася, настійно рекомендується регулярне, а краще цілодобове включення аератора. Ви здивуєтеся, але кисень потрібний і для живих акваріумних рослин, особливо ночами.

Часта помилка початкуючих акваріумістів – регулярне перегодовування своїх вихованців. У більшості риб відсутнє почуття ситості, тому вони можуть з’їсти значно більше, чим це необхідно фізіологічно. Золоте правило – годувати таким об’ємом їжі, який риби з’їдають за 3-5 хвилин, а все, що залишилося – намагатися видалити. Інакше надлишки корму зійдуть за ласощі нехорошим бактеріям, від чого ті почнуть швидко розмножуватися, роблячи воду каламутною і негарною.

Також, не слід годувати рибок крихтами із столу або необробленими овочами. І живий корм, куплений з рук, наприклад мотиль або люлешник, може виявитися небезпечний для риб, оскільки з ним з природних водойм можуть бути принесені паразити і інфекції. Тому такий корм рекомендується заморожувати.

Ще одно важлива дія, яку необхідно проводити регулярно, нарівні з підмінами води – прибирання в акваріумі. Видалення фекалій риб, сифонка грунту від залишків їжі, шматочків відмерлих рослин, очищення стін і декорацій від водоростей, що наросли. Якщо запустити цей процес, якість води нестримно знижуватиметься, зовнішній вигляд акваріума швидко зіпсується, а вода почне пахнути, як болото.

Як ви розумієте, це усе негативно позначиться на здоров’ї риб. До речі, зараз продаються спеціальні хімічні засоби, що містять особливі ензими, здатні усунути частину забруднень і неприємний запах без необхідності фізичного прибирання. Також, в процесі прибирання рекомендується обрізувати перерісші прийнятний розмір рослини, можливо, розсаджувати їх і вносити добрива.

Початківці часто забувають ще про одну важливу складову – про тип і кількість світла в акваріумі, а також про тривалість світлового дня. У загальному випадку, професіонали радять використати спеціальні біологічні люмінесцентні лампи з відповідним спектром світіння і потужністю, приблизно рівною 0.6 Ватів на літр води. Час роботи освітлення підбирається індивідуально, найчастіше, це 8-10 годин на добу. Щоб полегшити процес регулярного настання дня і ночі в акваріумі, можна придбати електронний таймер.

Якщо ж, з якоїсь причини, у вашому акваріумі почнуть з’являтися небажані водорості, слід переглянути свої дії, щоб зрозуміти, що не так: або ви недостатньо часто і регулярно підмінюєте воду, або перегодовуєте, або у вас занадто довгий світловий день, або в акваріум потрапляє багато сонячного світла з вікна. Аналізуйте, і пробуйте міняти тактику, а для видалення наслідків розростання водоростей використайте акваріумні альгициды.