“Африканці по-українськи”: дівчача етнопсихологія

0_285f2_23058dd2_XLЯк відомо, у кожного з нас є певні стереотипні уявлення щодо представників інших народів. Психологічні образи чужинців ніколи не бувають точними, хоча б тому, що “реальний” образ етнічних, расових груп – це теж певна абстракція, доволі невизначена і мінлива.

Європейці можуть вважати американців пихатими й зарозумілими, тимчасом як подібні риси у себе трактують як гордість і почуття гідності. Українці вважають росіян неробами й брехунами, тимчасом як себе просто повільними, вайлуватими і хитруватими. Англійці називають ірландців гіркими п’яницями, себе – просто любителями випити тощо. Іноді буває і навпаки, деякі риси іноземців ідеалізуються.

Етнокультурні особливості сприймання представників студентської братії з Африканського континенту стали предметом дослідження Анастасії Хмелинської (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка). В опитуванні були задіяні українські та африканські студенти, що навчаються  у Донецькому національному університеті економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,  Дніпропетровському університеті імені Альфреда Нобеля, Національному гірничому університеті та Дніпропетровському державному аграрно-економічному університеті. Цікавими виявилися, зокрема, стереотипні уявлення слов’янських та африканських дівчат щодо чоловічої статі.

У африканських дівчат вималювався “образ чоловіка-африканця” як товариського, гордого, доброго, імпульсивного, оптимістичного, впевненого в собі. Натомість в “образі чоловіка-слов’янина” вони  найперше виокремили почуття гумору, індивідуалістичність, впертість.

Наші українські дівчата в  “образі чоловіка-слов’янина” відзначили такі стереотипні риси як гордість, почуття гумору, певну ледачість та пристрасть до алкоголю.  Проте “африканський чоловічий образ” був змальований як сильний, товариський, впевнений в собі, емоційний.

Загалом українським дівчатам було притаманно наділяти більш позитивними рисами  африканських хлопців, що можна пояснити бажанням темношкірих залицяльників справити позитивне враження та приховати свої наявні недоліки чи негативи. До того ж, мали місце певна ідеалізація іноземців в дівчачих очах та  завищені сподівання.